Öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeyleri ile öznel iyi oluşları arasındaki ilişki
The relation between teachers' digital literacy levels and their subjective well-being
- Tez No: 858603
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT İRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Science and Technology, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Pandemi, insanların günlük yaşamlarında önemli değişikliklere neden olmuştur. Bu değişikliklerden biri de eğitim alanında yaşanmıştır. Okulların kapanması ve uzaktan eğitim modeline geçilmesi, dijital okuryazarlığın önemini daha da artırmıştır. Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeylerini belirlemek ve elde edilen bulgular sayesinde çalışmaya katılan öğretmenlerin öznel iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmada betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın evreni, Muş merkezde yer alan 22 lise düzeyinde kurumda görev yapmakta olan 526 öğretmendir. Araştırmanın örneklemini kolay örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 220 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak, Acar (2015) tarafından geliştirilen“Dijital Okuryazarlık Değerlendirme Ölçeği”ve öznel iyi oluş ölçeği olarak Renshaw, Long ve Cook tarafından 2015 yılında geliştirilen, Ergün-Nartgün tarafından Türkçeye uyarlanmış olan öznel iyi oluş ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeyleri yüksek bulunmuştur. Öğretmenlerin kendilerini en yetkin hissettikleri alt boyut bağlamsal kullanım olurken, yetkinliklerine en az güvendikleri boyut tablolama yazılımının karmaşası sebebiyle temel araçların kullanımı olmuştur. Katılımcıların öznel iyi oluş düzeylerine bakıldığında bulgulara göre çok yüksek oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin kendilerini öğretim yeterliliği alanında okul bağlılığı alanına göre daha iyi buldukları gözlemlenmiştir. Öğretmenlerin öznel iyi oluşları ile dijital okuryazarlık düzeyleri arasında pozitif yönde olumlu bir ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir. Bunun yanında dijital okuryazarlık düzeylerinin öğretmenlerin öznel iyi oluş düzeylerini iyi yönde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgulara göre bazı öneriler sunulmuştur. Eğitim kurumlarında öğretmenlerin dijital okuryazarlık yeterliliklerini kullanabilecekleri ortamlar hazırlanmalıdır. Dijital okuryazarlık düzeylerinin öğretmenlerin öznel iyi oluşlarına pozitif yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda halihazırda öğretmenlerin yüksek olan dijital okuryazarlık düzeyleri teşvik edici uygulamalar ile daha da geliştirilip güncellenmelidir. Bu araştırma daha geniş örneklem veya nitel araştırma yöntemleri ile geliştirilip derinleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In today's world, need for digital literacy is increasing due to pandemic. This need has manifested itself more in the necessity of switching to distance education model. The closure of schools and the transition to the distance education model have further increased the importance of digital literacy. The purpose of this study is to determine the digital literacy levels of teachers and to examine the relationship between the findings obtained and the subjective well-being levels of the teachers participating in the study. Descriptive analysis method was used in this study. The population of this research is 526 teachers working in 22 high school level institutions in Muş center. The sample of the study consisted of 220 teachers determined using the convenient sampling method. The“Digital Literacy Assessment Scale”developed by Acar (2015) and the subjective well-being scale developed by Renshaw, Long and Cook in 2015 and adapted into Turkish by Ergün-Nartgün were used as data collection tools. According to the research findings, teachers' digital literacy levels are high. While the sub-dimension in which teachers felt most competent was contextual use, the dimension in which they felt least confident in their competence was the use of basic tools due to the complexity of the spreadsheet software. When the subjective well-being levels of the participants are examined, it is observed that they are high according to the findings. Teachers perceived themselves better in teaching competence than in the area of school engagement. It is concluded that there is a positive relationship between teachers' subjective well-being and their digital literacy levels. In addition, it was concluded that digital literacy levels predicted teachers' subjective well-being levels in a good way.