Çalışma koşullarının işi erteleme ve sosyal kaytarma davranışları üzerindeki etkisi
The effect of working conditions on procrastination and social loafing behaviors: A summary
- Tez No: 858604
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KANTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmanın temel amacı çalışma koşullarının işi erteleme ve sosyal kaytarma davranışları üzerindeki etkisi incelenmesidir. Araştırmanın kuramsal çerçevesinde çalışma koşulları, işi erteleme davranışı ve sosyal kaytarma davranışı arasındaki ilişkilerin açıklanması oluşturmaktadır. Literatürde çalışma koşulları, işi erteleme davranışı ve sosyal kaytarma davranışı ile ilgili çalışmalar bulunmaktadır. Bununla birlikte çalışma koşulların işi erteleme davranışı arasında etkileşim olduğu kabul görmüştür. Ancak çalışma koşullarının sosyal kaytarma davranışı arasındaki etkileşimin ele alındığı çalışmalar oldukça azdır. Bu araştırmada çalışma koşullarının işi erteleme ve sosyal kaytarma davranışları üzerinde etkisinin olacağı varsayılmıştır. Tez çalışmasının yöntem bölümünde araştırmaya konu değişkenler arasındaki ilişkilerin açıklanması, araştırma modeli çerçevesinde bağımsız değişken ve bağımlı değişkenler arasındaki ilişki açıklanmıştır. Uşak ilinde faaliyet gösteren SMS Tekstil isimli fabrikasındaki toplam 210 iş görenden anket yöntemi aracılığıyla elde edilen veriler SPSS 26. Program aracılığıyla analiz edilmiştir. Veriler faktör analizi, korelasyon analizi ve çok değişkenli regresyon analizi yardımıyla yorumlanmıştır. Araştırma neticesinde ulaşılan bulgulara göre; çalışma koşulları ve işi erteleme davranışı arasında anlam bir ilişki olduğu, çalışma koşulları ve sosyal kaytarma davranışı arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığına ulaşılmıştır. Ayrıca çalışmanın bağımsız değişkenin (çalışma koşulları) alt boyutları (talep, kontrol mekanizması, verilen destek, yaşanan değişiklik çalışan rolü, ilişkiler) ile bağımsız değişkenler (işi erteleme ve sosyal kaytarma) üzerindeki etki düzeyleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the study is to study the impact of working conditions on postponement and social displacement behaviour. The theoretical framework of the research is the explanation of the relationship between working conditions, postponement behaviour, and social retirement behavior. There are studies in the literature on working conditions, postponement behaviour, and social loafing behavior. With this , it has been accepted that there is an interaction between working conditions and work procrastination behavior. However, there are few studies that address the interaction of working conditions with social loafing behavior. In this study, it was assumed that working conditions would have an effect on job procrastination and social loafing behaviors. In the methodology section of the thesis, the explanation of the relationships between the variables to be researched describes the relationship between independent variables and dependent variables within the framework of the research model. The data obtained from a total of 210 employees at the SMS Textile factory operating in the province of Uşak were analyzed through the SPSS 26. Program. The data was interpreted with the help of factor analysis, correlation analysis, and multivariate regression analysis. According to the findings obtained as a result of the research; It was found that there was a significant relationship between working conditions and job procrastination behavior, and that there was no significant relationship between working conditions and social loafing behavior. In addition, the relationship levels between the sub-dimensions of the independent variable (working conditions) of the study (demand, control mechanism, support provided, change in employee role, relationships) and independent variables (social loafing and job procrastination) are also explained.