Okul öncesi öğretmenlerinin dijital okuryazarlık ile bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationships between individual innovation levels and preschool teachers' digital literacy
- Tez No: 773174
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇAĞLAYAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin dijital okuryazarlık ile bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel bir çalışma olan bu araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'deki resmi ana sınıfı/ anaokulunda ve özel anaokullarında çalışan 213 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya ilişkin veriler; okul öncesi öğretmenlerine elektronik olarak Google Forms platformu aracılığıyla ulaştırılan“Kişisel Bilgi Formu”,“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ve“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”nden elde edilmiştir. Verilerin analizi SPSS 24.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Demografik verilerden ve ölçeklerden elde edilen toplam puanlar, Kruskal Wallis H-Testi, Spearman Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı Analizi ve Kolmogorov-Smirnov Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, dijital okuryazarlık ile bireysel yenilikçilik arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmaya katılan okul öncesi öğretmenlerinin dijital okuryazarlıklarının orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dijital okuryazarlık alt boyutlarından alınan puan ortalamasının etik ve sorumluk, gizlilik-güvenlik, günlük kullanım boyutlarının diğer alt boyutlardan (genel bilgi ve işlevsel beceriler, sosyal boyut, profesyonel üretim) daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeyleri; yaş ve öğrenim düzeyine göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Bununla birlikte, dijital okuryazarlık düzeyinin erkek öğretmenlerin, özel kurumda çalışan öğretmenlerin ve mesleki kıdemleri 0-5 yıl arasında olan okul öncesi öğretmenlerinin lehine anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to see if there's a link between digital literacy and individual inventiveness among preschool teachers. The sample for this study, which is a correlational study based on quantitative research methods, consists of 213 pre-school teachers who work in public and private kindergartens in Turkey. The“Personal Information Form”,“Digital Literacy Scale”and“Individual Innovativeness Scale”all of which were supplied to the participants electronically via the Google Forms platform, provided data for the study. The SPSS 24.0 program was used to analyze the data. The Kruskal Wallis H-Test, Spearman Rank Differences Correlation Coefficient Analysis, and Kolmogorov-Smirnov Test were used to assess total scores acquired from demographic data and scales. According to the findings, there is a moderately positive association between digital literacy and individual degrees of innovativeness among preschool teachers who participated in the study. The average score acquired from the digital literacy sub-dimensions, ethics and responsibility, privacy-security, and daily use dimensions is greater than the average score gained from the other sub-dimensions (general knowledge and functional skills, social dimension, professional production). There was no significant difference in digital literacy levels among preschool teachers based on age or education level. However, it was discovered that male and female teachers have significantly varied levels of digital literacy, and teachers working in private institutions differ significantly from those working in government-affiliated organizations. Furthermore, it was discovered that the digital literacy levels of preschool teachers with professional experience ranging from 0 to 5 years range significantly.