Sağlık turizm tesisi olarak hastanelerin hizmet profillerine yönelik yönetici görüşlerinin belirlenmesi
Determination of managers' opinions on the service profiles of hospitals as health tourism facilities
  1. Tez No: 858609
  2. Yazar: TUĞÇE SAYGILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın amacı, sağlık kuruluşu olarak hastanelerin hizmet kalitesi bağlamında hizmet profillerine yönelik yönetici görüşlerinin belirlenmesidir. Sağlık turizmi yetki belgesine sahip kamu ve özel sektör hastane yöneticilerinden oluşan otuz kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular çerçevesinde, uluslararası sertifikaya sahip kurumların daha çok risk seviyesi yüksek hastalara yöneldiği, kök hücre, kanser tedavileri ve robotik cerrahi kısımlarında kendilerini geliştirdiği tespit edilmiştir. Kamu hastanelerinin daha çok turist sağlığı hizmeti verdiği, uluslararası kalite sertifikasyon süreçlerine dahil olmayan sağlık kurumlarının ise saç ekimi, estetik gibi konulardaki vakalara eğildiği tespit edilmiştir. Hizmet kalitesi kavramına yönelik algılarını, yüksek teknolojik alt yapı, nitelikli sağlık personeli kadrosu, uluslararası kalite sertifikaları, risk seviyesi yüksek operasyonları yapan hekim kadrosu, gelişmiş bakım hizmeti, tedavi planlarındaki tutarlılık vb. hususları oluşturduğu belirlenmiştir. Ülkemizin sağlık turizmi hizmeti bakımından öncü ülkeler arasında olduğu fakat daha çok kanun düzenlemesine ve denetimlerin sıklaştırılmasına ihtiyacı olduğu, sağlık turizmi sektöründe bu alanda eğitim almış bireylerin olması gerektiği, yabancı dil bilen sağlık çalışanlarına ihtiyacın çok yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the opinions of managers regarding the service profiles of hospitals as healthcare institutions in the context of service quality. Thirty people, consisting of public and private sector hospital managers with health tourism authorization certificates, were interviewed using the semi-structured survey method. Within the framework of the findings, it has been determined that institutions with international certification focus more on patients with high-risk levels and improve themselves in the fields of stem cells, cancer treatments, and robotic surgery. It has been determined that public hospitals mostly provide tourist health services, while health institutions that are not included in international quality certification processes focus on cases such as hair transplantation and aesthetics. Their perceptions of the concept of service quality, high technological infrastructure, qualified healthcare personnel, international quality certificates, physician staff performing high-risk operations, advanced care service, consistency in treatment plans, etc. It has been determined that our country is among the leading countries in terms of health tourism services, but it needs more legal regulations and increased inspections, there must be individuals trained in this field in the health tourism sector, and the need for health workers who speak foreign languages is very high.