Erken dönem diyabetik retinopati hastalarında ön segment, kornea topografisi ve OCTA parametrelerindeki değişim ve korelasyonun incelenmesi
Investigation of changes and correlation in anterior segment, corneal topography and OCTA parameters in early diabetes retinopathy patients
  1. Tez No: 858617
  2. Yazar: SELDA ANLAMA KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN KUTLUKSAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ERKEN DÖNEM DİYABETİK RETİNOPATİ HASTALARINDA ÖN SEGMENT, KORNEA TOPOGRAFİSİ VE OCTA PARAMETRELERİNDEKİ DEĞİŞİM VE KORELASYONUN İNCELENMESİ Amaç: Bu çalışmanın amacı erken dönem diyabetik retinopati (DR) hastalarının ön segment, kornea topografisi ve optik koherans tomografi anjiyografisi (OKTA) parametrelerini değerlendirmek ve sağlıklı kişilerin ölçümleriyle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmada erken evre DR'li 40 hastanın 77 gözü ile 40 sağlıklı katılımcının 80 gözü çalışmaya dahil edildi. Oftalmolojik muayene sonrası OKTA, ön segment ve kornea topografisi parametreleri kaydedildi. Muayene bulguları ve bu parametreler arası değerler istatistiksel olarak karşılaştırıldı ve aralarındaki korelasyonlar analiz edildi. Bulgular: DR grubunda sağ göz iridokorneal açı (İKA) değeri anlamlı derecede yüksekti (p=0.038). DR ve kontrol grupları arasında sağ göz kornea inferior epitel kalınlığı ve sol kornea süperior stroma pakimetri değerlerinde anlamlı farklılıklar saptandı (sırasıyla; p=0.003, p=0.022).
Özet (Çeviri)
INVESTIGATİON OF CHANGES AND CORRELATİON İN ANTERİOR SEGMENT, CORNEAL TOPOGRAPHY AND OCTA PARAMETERS İN EARLY DİABETES RETİNOPATHY PATİENTS Aim: The aim of this study was to evaluate the anterior segment, corneal topography and optical coherence tomography angiography (OCTA) parameters of patients with early diabetic retinopathy (DR) and to compare them with healthy subjects. Materials and Methods: In this prospective study, 77 eyes of 40 patients with early stage DR and 80 eyes of 40 healthy participants were included. OCTA, anterior segment and corneal topography parameters were recorded after ophthalmological examination. The values between the examination findings and these parameters were compared statistically and the correlations between them were analysed. Results: Results: Right iridocorneal angle (ICA) value was significantly higher in the DR group (p=0.038). There was a significant difference between DR and control groups in right corneal inferior epithelial thickness and left corneal superior stroma pachymetry values (p=0.003, p=0.022, respectively).