Diyabetik retinopati hastalarında epiretinal membran cerrahisinin anatomik ve fonksiyonel sonuçlarını etkileyen faktörler
Factors affecting the anatomical and functional outcomes of epiretinal membrane surgery in patients with diabetic retinopathy
  1. Tez No: 1020172
  2. Yazar: AHMET ONAT YAKALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, diyabetik retinopati zemininde epiretinal membran nedeniyle cerrahi uygulanan hastalarda; preoperatif klinik özellikler, optik koherens tomografi (OKT) temelli retinal mikrostruktur parametreleri ve cerrahi değişkenlerin, erken ve geç dönem anatomik ve fonksiyonel sonuçlar üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve görsel prognozu öngören bağımsız faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem Bu retrospektif klinik araştırmaya, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Retina Birimi'nde Ocak 2020 – Şubat 2024 tarihleri arasında takip edilen ve tek bir cerrah tarafından diyabetik retinopati tanısı eşliğinde epiretinal membran nedeniyle pars plana vitrektomi uygulanan 77 göz dahil edildi. Tüm olguların demografik özellikleri, sistemik bulguları, cerrahi öncesi ve sonrası 1., 3., 6. ve 12. ay görme kontrollerinde elde edilen oftalmolojik muayene ve OKT bulguları incelenerek kaydedildi. Bulgular Cerrahi sonrası görme keskinliği ve santral makula kalınlığı (SMK) zaman içerisinde değerlendirildi. Ortalama logMAR görme keskinliği preoperatif dönemde 0,77 ± 0,42 iken, postoperatif 12. ayda 0,57 ± 0,50 olarak saptandı ve bu değişim istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p<0,001). SMK ise preoperatif 411,73 ± 135,84 µm'den 12. ayda 276,44 ± 95,36 µm'ye gerileyerek anlamlı azalma gösterdi (p<0,001). 12. ay görme keskinliği ile preoperatif görme keskinliği (r=0,722; p<0,001) ve postoperatif erken dönem görme değerleri arasında güçlü pozitif korelasyon saptandı. Tek değişkenli analizde eksternal limitan membran (ELM) kaybı (p<0,001), ellipsoid zon (EZ) hasarı (p<0,001), epiretinal membran (ERM) evresi (p=0,012), ektopik iç foveal tabaka (EIFL) varlığı (p=0,006), retinanın iç tabakalarındaki düzensizlik (DRIL) (p=0,017), pamuk topu işareti varlığı (p=0,030) ve intraretinal kistik dejenerasyon (p=0,045) 12. ay görme keskinliği ile anlamlı ilişki gösterdi. Çok değişkenli lineer regresyon analizinde ise preoperatif görme keskinliği (β=0,580; p<0,001), ELM kaybı (β=0,189; p=0,031) ve ERM evresi (β=0,183; p=0,026) 12. ay görme keskinliğinin bağımsız belirleyicileri olarak saptandı. Sonuç Diyabetik retinopati zemininde epiretinal membran cerrahisi sonrası anatomik ve fonksiyonel iyileşme sağlanmaktadır; ancak bu iki süreç her zaman paralellik göstermemektedir. Görsel prognozun belirlenmesinde makula kalınlığından ziyade preoperatif görme keskinliği, ELM bütünlüğü ve ERM evresi gibi retinal mikrostruktur parametreleri ön plana çıkmaktadır. Bu bulgular, cerrahi karar ve zamanlamasında OKT temelli biyobelirteçlerin birlikte değerlendirilmesinin önemini göstermektedir. Anahtar Kelimeler Diyabetik retinopati, epiretinal membran, optik koherens tomografi, pars plana vitrektomi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim The aim of this study was to evaluate the effects of preoperative clinical characteristics, optical coherence tomography (OCT)-based retinal microstructural parameters, and surgical variables on early and late anatomical and functional outcomes in patients undergoing surgery for epiretinal membrane secondary to diabetic retinopathy, and to identify independent predictors of visual prognosis. Materials and Methods In this retrospective clinical study, 77 eyes that underwent pars plana vitrectomy for epiretinal membrane associated with diabetic retinopathy between January 2020 and February 2024 at the Retina Unit of İstanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital were included. Demographic characteristics, systemic findings, and ophthalmologic examination results, including OCT findings obtained preoperatively and at postoperative 1st, 3rd, 6th, and 12th months, were recorded and analyzed. Results Postoperative changes in visual acuity and central macular thickness (CMT) were evaluated over time. Mean logMAR visual acuity improved from 0.77 ± 0.42 preoperatively to 0.57 ± 0.50 at 12 months postoperatively (p<0.001). CMT decreased significantly from 411.73 ± 135.84 µm to 276.44 ± 95.36 µm at 12 months (p<0.001). Twelve-month visual acuity showed a strong positive correlation with preoperative visual acuity (r=0.722; p<0.001) and early postoperative visual acuity values. In univariate analysis, external limiting membrane (ELM) disruption (p<0.001), ellipsoid zone (EZ) damage (p<0.001), epiretinal membrane (ERM) stage (p=0.012), presence of ectopic inner foveal layer (EIFL) (p=0.006), disorganised retinal inner layers (DRIL) (p=0.017), cotton ball sign (p=0.030), and intraretinal cystic degeneration (p=0.045) were significantly associated with 12-month visual acuity. In multivariate linear regression analysis, preoperative visual acuity (β=0.580; p<0.001), ELM disruption (β=0.189; p=0.031), and ERM stage (β=0.183; p=0.026) were identified as independent predictors of 12-month visual outcomes. Conclusion Surgical treatment of epiretinal membrane secondary to diabetic retinopathy results in both anatomical and functional improvement; however, these two processes do not always occur in parallel. Visual prognosis is primarily determined by retinal microstructural integrity, particularly preoperative visual acuity, ELM status, and ERM stage, rather than macular thickness alone. These findings highlight the importance of comprehensive evaluation of OCT-based biomarkers in surgical decision-making and timing. Keywords Diabetic retinopathy; epiretinal membrane; optical coherence tomography; pars plana vitrectomy