Türkiye ve ABD'deki YBS bölümü müfredatlarının karşılaştırılması ve ulusal düzeyde ortak müfredat önerisi
Comparison of mis department curricula in Turkey and USA and proposal for a common curriculum at national level
  1. Tez No: 858629
  2. Yazar: OSMAN YUSUPOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (YBS) bölümünde eğitim sunan üniversitelerin yönetim bilişim sistemlerinin müfredatları ve içeriklerini incelemektedir. Türkiye genelinde 32'si vakıf, 39'u devlet, üniversitesi olmak üzere toplam 71, Amerika'da ise devlet ve vakıf üniversiteleri ile birlikte toplam 551 YBS bölümünde üniversite bulunmaktadır. Fakat, bazı üniversitelerin araştırma parametrelerini karşılayacak yeterli veriye ulaşılamadığından ve çalışmanın kapsamını sınırlamak amacıyla Türkiye'den 10 üniversite ve Amerika Birleşik Devletleri'nden 10 üniversite, toplamda 20 üniversite bu çalışma kapsamında ele alınmıştır. Bu seçilen üniversitelerin YBS ders programları analiz edilerek karşılaştırma yapılmıştır. Dersler, analitik yetkinlikler, iletişimsel yetkinlikler, teknik yetkinlikler ve yönetsel yetkinlikler olarak 4 ayrı kümeye ayrılmıştır. İnceleme yapılan çalışmada, üniversitelerin YBS bölümlerinde genel olarak teknik yetkinlik türündeki derslere ağırlık verildiğini göstermiştir. Sırasıyla yönetsel, analitik ve iletişimsel türdeki dersler takip etmektir. Ancak, iletişimsel türdeki derslere daha az yer verildiği gözlemlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nde ise iletişimsel türdeki derslere daha fazla önem verilmiştir, ardından sırasıyla yönetsel, teknik ve analitik türdeki dersler gelmektedir. Analitik türdeki derslere daha az ağırlık verildiği görülmüştür. Bu çalışmanın temel amacı, YBS öğrencilerinin eğitim süreçlerine uygun ve güncel bir müfredat önerisi sunarak, çalışma hayatına katılma süreçlerine katkıda bulunmaktır. Şirketlerin ve kurumların ihtiyaçlarına uygun olması beklenen eğitim programlarında, teknik beceri, analitik beceri, yönetsel beceri ve iletişimsel beceri türlerinin hemen hemen birbirlerine yakın olmaları beklenmektedir. Türkiye'deki bazı üniversitelerin ders programlarında anlatılan konuların güncelleme sürelerinin uzun olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, uygulama ağırlıklı derslerde sadece teorik bilgilerin anlatılmasının yeterli olmadığı, Amerika'daki üniversitelerin her bir uygulamalı ders için çalışma laboratuvar ortamları oluşturdukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the curricula and content of Management Information Systems (MIS) departments in Turkish and American universities. There are 71 universities in Turkey, including 32 foundation universities and 39 state universities, and 551 universities in the United States, including state and foundation universities. However, since there is not enough data to meet the research parameters of some universities and in order to limit the scope of the study, 10 universities from Turkey and 10 universities from the United States, 20 universities in total, were included in this study. The MIS curricula of these selected universities were analyzed and compared. The courses were divided into 4 clusters as analytical competencies, communicative competencies, technical competencies and managerial competencies. The study showed that in the MIS departments of the universities, technical competency type courses are generally emphasized. This is followed by managerial, analytical and communicative courses. However, it was observed that communicative type courses are less emphasized. In the United States, more emphasis was placed on communicative courses, followed by managerial, technical and analytical courses. Less emphasis was placed on analytical type courses. The main purpose of this study is to contribute to the process of joining the working life of MIS students by presenting a curriculum proposal that is appropriate and up-to-date for their education process. It is expected that the types of technical skills, analytical skills, managerial skills and communicative skills should be close to each other in the education programs that are expected to be suitable for the needs of companies and institutions. It has been observed that some universities in Turkey have long update periods for the topics covered in their curricula. In addition, it has been observed that it is not enough to only explain theoretical information in practical courses, and that universities in the United States create working laboratory environments for each practical course.