AB ve ABD'deki KBRN toplu korunma sistemlerinin incelenmesi ve Türkiye'de uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
Research for the collective protection systems in EU and USA and analyse for implementing in Turkey
- Tez No: 626709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL MUSLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Public Administration, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer kelimelerinden oluşan KBRN, insanlık tarihi kadar eski, kullanımı az olmakla beraber savaşın kaderini değiştirebilecek bir yöntem olarak bilinmektedir. Zaman içerisinde yapılan uluslararası anlaşmalarla devlet kaynaklı kullanımlar büyük ölçüde yasaklansa da yakın tarihteki kullanımları ele alındğında terör kaynaklı kullanımlarının kısa vadede sona ermeyeceği aşikardır. Teknolojideki gelişmelerle beraber KBRN harp maddelerinin öldürücülüğünün artması ölçüsünde KBRN savunması kapsamında alınan önlemlerin derecesi de artmıştır. KBRN Savunması genel esaslarıyla tespit ve teşhis, korunma ve temizleme olmak üzere üçe ayrılır. Bu çalışma kapsamında; KBRN korunması özelinde, KBRN toplu korunmasından bahsedilmiştir. KBRN'nin açılımı ve günümüze kadar olan süreçte kullanımı, KBRN savunmasının bileşen ve prensipleri, KBRN bireysel korunma ve KBRN toplu korunma olmak üzere KBRN korunması, KBRN toplu korunması konusunda gelişmiş ülkelerden Finlandiya ve ABD KBRN korunma tarihçeleri, KBRN tehdit algıları, mevzuatları ve mevcut teçhizatları bakımından incelenmiştir. Türkiye'nin mevcut KBRN tehdit algısı ve mevcut sığınak yönetmeliği ile KBRN'yle ilgili açık kaynak bilgileri değerlendirilmiş, Türkiye'de mevzu bahis ülkelerdeki gibi toplu korunma sistemlerinin uygulanabilirliğiyle ilgili SWOT analizi yapılmış ve görüş önerilerde bulunulmuştur. Bu tezin, kapsam olarak KBRN toplu korunması alanında gerçekleştirilen ilk çalışma olması nedeniyle farklı bir öneme sahip olduğu değerlendirilmektedir. Anahtar Sözcükler : KBRN, KBRN Korunması, Toplu Korunma, Sığınak, SWOT. Bilim Kodu : Sayfa Sayısı : 189 Tez Danışmanı : Doç.Dr.Emel MUSLUOĞLU Tez Eş Danışmanı : Dr.P.Alb.Atakan KONUKBAY
Özet (Çeviri)
CBRN is a known method which is as old as the human history, can turn the fate of war with little usage. Although state-based uses are largely prohibited by international agreements made over time, it is obvious that terror-based uses will not end in the short term when their recent uses are considered. Along with the advances in technology, the degree of measures taken within the scope of CBRN defense has increased in the extent of the increase of lethality of CBRN warfare substances. CBRN Defense is generally divided into three parts such as detection and diagnosis, protection and decontamination. In the extent of study; CBRN collective protection systems are mainly taken into consideration. The concept of CBRN and usage as a warfare ın the history and now, the principles of CBRN, US and Finland collective protection histories are examined under CBRN threat perceptions, legislation and existing equipment. Turkey's current CBRN threat perception and evaluated existing shelter regulations, legislation are studied via other open CBRN sources. Turkey was examined and analysed with SWOT analysis whether it is applicable in Turkey. It is considered that this thesis has a special importance since it is the first study carried out in this field in scope. Keywords : CBRN, CBRN Defence, Collective Protection, Shelter, SWOT. Science Code : Pages : 189 Advisor : Assoc.Prof.Emel MUSLUOĞLU Co Advisor : Col. Atakan KONUKBAY, PhD