ABD ve Türkiye'deki İranlı göçmen topluluklarında sanatçıların algı ve deneyimleri
Perceptions and experiences of artists in the Iranian immigrant communities in Turkey and the USA
- Tez No: 726154
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Göçmen sanatçılar, göçmen toplulukları içinde bir grup olarak göç araştırmaları alanında görece sınırlı ilgi çekmiştir. Bu tez, göçmen sanatı ve sanatçıların göçmen topluluklarında ve yerli toplumla ilişkiler bağlamındaki rollerini keşfetmeyi ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma sorularını yanıtlamak için iki farklı göç ülkesinde İranlı göçmen sanatçılar üzerine bir araştırma tasarlanmıştır. Nitel saha araştırması ABD ve Türkiye'de İranlı göçmen sanatçılarla ve diğer İranlı topluluk üyeleriyle yapılan derinlemesine mülakatlara dayanmaktadır. Göç sonrası süreçte karşılaşılan koşulları analiz etmek için göç alan ülkeler ulus-devlet inşası, yurttaşlık rejimi ve göç politikaları bağlamında ele alınmıştır. Göç alan ülke koşulları ve farklı göç süreçleri nedeniyle, İranlı göçmen toplulukları her iki ülkede farklı türde gruplar oluşturmuştur. Bu tez iki farklı göçmen topluluğundaki sanatçıların, sanatsal üretimlerine ve pratiklerine farklı roller atfedeceklerini varsaymakta ve göstermektedir. Saha araştırması sonucunda, göçmen sanatının yeni rolleri tespit edilmiş ve ABD ve Türkiye'deki İranlı sanatçıların farklı rol gruplarına daha fazla eğilimi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The immigrant artists as a group within immigrant communities has so far gained relatively scant attention in the field of immigration research. This thesis aims at discovering and analyzing the roles of immigrant art and artists within immigrant groups and in relation to host societies. A field research on Iranian immigrant artists in two different countries of migration was designed to respond the research questions. The qualitative field research mainly based is on in-depth interviews with Iranian immigrant artists in each country, Turkey and the USA and other members of the Iranian community. Host countries are analyzed in the contexts of nation state formation, citizenship regimes and immigration policies to distinguish post-migration processes. The Iranian immigrant communities in two countries have diverse group embodiments due to diverse host country conditions and migration processes to each country. The thesis assumes and indicates that the Iranian immigrant artists within these two different communities would attribute diverse roles to their artistic productions and practices. As a result of field research, new roles of immigrant art were defined and the tendency towards different groups of roles was observed among Iranian artists in Turkey and the US.