Determination of some virulence genes and antibiotic resistance profiles of Klebsiella pneumoniae strains of cats and dogs origin
Kedi ve köpek kökenli Klebsiella pneumonıae suşlarının virülens genlerinin ve antibiyotik direnç profilinin belirlenmesi
- Tez No: 858632
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Klebsiella pneumoniae, insanlarda ve hayvanlarda önemli enfeksiyonlara neden olan bir oportünistik patojendir. Klinik olarak sağlıklı ve hastalıklı köpek ve edilerden sıkça izole edilen K. pneumoniae suşlarının çoğunun çoklu ilaç direncine sahip olduğu bildirilmiştir. Köpeklerde ve kedilerde, K. pneumoniae'nin idrar yolu enfeksiyonları, pyometra, üst solunum yolu enfeksiyonları ve septisemi gibi ekstraintestinal enfeksiyonlara neden olduğu belirtilmiştir. Bu enfeksiyonların tedavisi, antibiyotik direncinin ortaya çıkması nedeniyle genellikle zordur ve yüksek morbidite ve mortalite oranları ile ilişkilidir. Son yıllarda, dünya çapında çoklu ilaca dirençli (MDR), karbapenem dirençli K. pneumoniae (CRKP) ve hipervirulent suşlar (hvKP) önemli bir halk sağlığı tehdidi haline gelmiştir. K. pneumoniae'nin patojenitesi, enfeksiyonun başlamasına ve immün sistemden kaçışına yardımcı olan çeşitli virülans faktörlerine bağlıdır. Bu çalışma, köpeklerden ve kedilerden izole edilen K. pneumoniae suşlarının çeşitli virülens genlerini ve çoklu ilaç direnç durumlarını belirlemeyi ve hipervirulent K. pneumoniae suşlarının varlığını saptamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, 32 K. pneumoniae suşu“iplik”testi ile hvKP açısından test edilmiş ve yalnızca bir izolat pozitif bulunmuştur. İzolatların antibiyotik duyarlılıkları Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. İzolatlar, amoksisilin+klavulanik asit'e %53,1, imipeneme %3,1, ampisiline %62,5, penisiline %43,7, sefoperazona %12,5, gentamisine %40,6, amikasine %9,3, siprofloksasine %40,6, enrofloksasine %37,5, nitrofurantoin'e %65,6, trimetoprim+sulfametoksazole %37,5, oksitetrasikline %46,8, sefkinoma %34,3 ve kloramfenikole %28,1 direnç gösterirken, tüm izolatlar meropeneme karşı duyarlıydı. Ayrıca, izolatların %62,5'i çoklu ilaca dirençli bir profil sergiledi. İzolatlar, magA, fimH, rpmA, mrkD ve entB gibi önemli virülans genlerinin varlığı açısından PCR ile incelenmiştir. rpmA geni 32 izolatın hiçbirinde bulunmazken, magA, fimH, entB ve mrkD genleri sırasıyla 4, 9, 5, 5 ve 15 izolatta tespit edilmiştir. İplik testi pozitif izolatın yalnızca mrkD genine sahip olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma kedilerden ve köpeklerden izole edilen K. pneumoniae suşlarında hipervirulent bir fenotipin düşük olasılığını göstermektedir, ancak bu fenotiple ilişkilendirilen diğer genlerin ve antibiyotik direnç profiliyle ilişkilendirilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Klebsiella pneumoniae, a multidrug-resistant pathogen, poses a significant threat in both human and animal infections. Its pathogenicity arises from various virulence factors and antibiotic resistance, leading to treatment challenges and failure. The emergence of hypervirulent K. pneumoniae strains (hvKP) in recent years, particularly affecting immunocompromised patients, heightens health risks. Virulence of hvKP is attributed to increased capsular or extracapsular polysaccharide production compared to classical K. pneumoniae (cKp), along with iron acquisition system. Key genes linked to hypermucoviscosity, including siderophore-encoding genes (e.g., enterobactin) and capsular polysaccharide regulatory genes (rmpA and rmpA2), contribute to the enhanced virulence of hvKP. Strains of hvKP possess virulence factors such as rmpA, entB, fimH, and mrkD, promoting biofilm formation and binding to the extracellular matrix. This study aimed to explore the antibiotic resistance profile and key virulence genes (magA, fimH, rpmA, mrkD, and entB) in K. pneumoniae isolates from dogs and cats in Samsun. Among 32 isolates tested for hvKP using the“string”test, only one isolate showed positive results. Antibiotic susceptibility testing revealed resistance rates, to amoxicillin+clavulanic acid 53.1%, imipenem 3.1%, ampicillin 62.5%, penicillin 43.7%, cefoperazone 12.5%, gentamicin 40.6%, amikacin 9.3%, ciprofloxacin 40.6%, enrofloxacin 37.5%, nitrofurantoin 65.6%, trimethoprim+sulfamethoxazole 37.5%, oxytetracycline 46.8%, cefquinome 34.3% and chloramphenicol 28.1%, cefquinoma, 25% cefepime and 43.75% to cefoxitin. Notably, all isolates remained susceptible to meropenem, while 62.5% exhibited a multidrug resistance profile. PCR analysis of virulence genes showed the absence of rpmA in all isolates, while magA, fimH, entB and mrkD genes were detected in 4, 9, 5, 5 and 15 isolates, respectively. The string test-positive isolate was identified to possess only the mrkD gene. In conclusion, this study indicates a low probability of hypervirulent phenotype among K. pneumoniae strains from cats and dogs. However, further investigation into genes associated with this phenotype and their correlation with antibiotic resistance profiles is warranted.