Ciddi ruhsal hastalık tanısı olan bireylerin COVID-19 pandemi döneminde sosyal destek, yalnızlık ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin incelenmesi
Examination of social support, loneliness and psychological well-being levels of individuals diagnosed with serious mental illness during the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 858633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL CAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ciddi Ruhsal Hastalık Tanısı Olan Bireylerin Covid-19 Pandemi Döneminde Sosyal Destek, Yalnızlık ve Psikolojik İyi Oluş Düzeylerinin İncelenmesi Amaç: Ciddi ruhsal hastalık tanısı olan bireylerin covid-19 pandemi döneminde sosyal destek, yalnızlık ve psikolojik iyi oluş düzeyleri belirlenerek bu parametrelerin birbirleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olan bu çalışma İstanbul'da bir devlet hastanesine bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde takipli olan bireylerle yürütüldü. Araştırmanın örneklemini ciddi ruhsal hastalık tanısı almış ve 2021 yılının Temmuz- Ekim aylarında Toplum Ruh Sağlığı Merkezine gelen, araştırma kriterlerini taşıyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan bireyler oluşturdu. Veriler; Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek (ÇBASDÖ), Yalnızlık (YÖ), Psikolojik İyi Oluş Ölçekleri (PİOÖ) ile toplandı.
Özet (Çeviri)
Examination of Social Support, Loneliness and Psychological Well-Being Levels of Individuals Diagnosed with Serious Mental Illness During the Covid-19 Pandemic Period Objective: It was aimed to determine the social support, loneliness and psychological wellbeing levels of individuals diagnosed with serious mental illness during the covid-19 pandemic period and to evaluate the relationship between these parameters. Method: This descriptive and relationship seeking study was conducted with individuals who were followed at the Community Mental Health Center affiliated with a public hospital in Istanbul. The sample of the study consisted of individuals who were diagnosed with serious mental illness and came to Community Mental Health Center in July-October 2021, met the research criteria and volunteered to participate in the research. Data; The Information Form was collected with Multidimensional Perceived Social Support (MSPSS), Loneliness (LS), and Psychological Well-Being Scales (PIOS).