Dismenoresi olan adölesanlarda motivasyonel görüşmenin yaşam kalitesi ve stres üzerine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of motivational interviewing on quality of life and stress in adolecents with dysmenorrhea
- Tez No: 858634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, dismenoresi olan adölesanlarda motivasyonel görüşme tekniklerinin yaşam kalitesi ve stres üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesin de yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi bağımsız iki gruptan g power hesaplaması ile 60 kişi olarak belirlendi. Deney (motivasyonel görüşme grubu) ve kontrol gruplarına SF-36 yaşam kalitesi ölçeği, Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği, Adölesan Stres Ölçeği uygulandı. Örneklem özelliklerini taşıyan dismenoreli adölesanlar potansiyel katılımcı olrarak değerlendirildi. Verilerin analizi SPSS for Windows 26 (Statistical Package For Social Sciences) aktarılarak, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon testi kullanılarak yapılmıştır.Çalışmaya katılan adölesanların yaş ortalaması 18,53±0,596'dır. MG grubu ve kontrol grubunun uygulama öncesi sosyo-demografik, dismenore özellikleri ile FEDÖ, ASÖ ve SF-36 arasında anlamlı bir fark yoktur. MG grubunda FEDÖ son test puan ortalamalarının (36,20±10,35), kontrol grubu FEDÖ son test puan ortalamalarından (39,16±13,52) düşük olduğu saptandı. MG grubu ASÖ son test puan ortalamaları (57,00±14,58) kontrol grubu ASÖ son test puan ortalamasından (67,70±20,72) daha düşük olduğu saptandı. MG grubunda SF-36 alt boyutlarından Fiziksel rol güçlüğü, Enerji/Canlılık, Ruhsal sağlık, Sosyal işlevsellik son test puan ortalamaları kontrol grubundan daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted at the University of Health Sciences in a randomized controlled experimental manner to determine the effect of motivational interviewing techniques on quality of life and stress in adolescents with dysmenorrhea. The sample of the study was determined as 60 people from two independent groups by g power calculation. The SF-36 quality of life scale, Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale, Adolescent Stress Scale were applied to the experimental (motivational interview group) and control groups. Adolescents with dysmenorrhea who had the characteristics of the sample were evaluated as potential participants. The data were analyzed using SPSS for Windows 26 (Statistical Package For Social Sciences), Mann-Whitney U test and Wilcoxon test.The average age of the adolescents participating in the study was 18.53±0.596. There is no significant difference between the socio-demographic and dysmenorrhea characteristics of the MG group and the control group before administration and Dec, ACS and SF-36. It was found that the mean FEDÖ final test score in the MG group (36.20±10.35) was lower than the mean FEDÖ final test score in the control group (39.16±13.52). It was found that the mean ASÖ final test score of the MG group (57.00±14.58) was lower than the mean ASÖ final test score of the control group (67.70±20.72). It was found that the Physical role difficulty, Energy/Vitality, Mental health, Social functioning averages of the SF-36 sub-dimensions were higher in the MG group than in the control group.