Karpal tünel sendromu hastalarında enterferansiyel akım ve nörodinamik egzersizlerin ağrı ve median sinir EMG parametreleri üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of interference current and neurodynamic exercises on pain and median nerve EMG parameters in carpal tunnel syndrome patients
  1. Tez No: 858642
  2. Yazar: DIBİSTAN ÇAYTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Karpal tünel sendromu (KTS), median sinirin karpal tünelden geçerken sıkışmasıdır. Bu çalışmanın amacı KTS tanısı almış hastalarda Enterferansiyel akım (EFA) ve Nörodinamik egzersizlerin ağrı, fonksiyonel durum, kas kuvveti, fonksiyonel performans, normal eklem hareketi, yaşam kalitesi ve median sinir elektromiyografik parametreleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. 42 hasta randomize olarak Nörodinamik egzersiz, EFA ve rutin fizyoterapi gruplarına ayrıldı. 3 haftalık tedavi sonrası ağrı şiddeti, semptom şiddeti ve fonksiyonel kapasite, kas kuvveti, fonksiyonel durum, normal eklem hareketi, yaşam kalitesi ve median sinir elektromiyografik parametreleri tekrar değerlendirildi. Üç ayrı tedavi kombinasyonunun phalen, tinel, durkan kompresyon ve ters phalen test skorlarını değiştirmediği (p>0,05) buna karşılık üç tedavi seçeneğinin de duyusal parametreleri geliştirdiği, bütün tedavi yöntemlerinin tedavi sonrasında ağrıyı azalttığı, fonksiyonel kapasite ve semptom şiddeti, kas kuvveti, fonksiyonel performans, yaşam kalitesini geliştirdiği (p0,05), ek olarak Nörodinamik egzersizlerin ağrı, fonksiyonel durum, kas kuvveti, fonksiyonel performans, duyusal parametreler, bazı yaşam kalitesi parametreleri açısından EFA tedavisi ve rutin fizyoterapiden üstün olduğu (p0,05) kontrol grubunda herhangi bir iyileşme gözlenmediği (p>0,05) tespit edildi. Sonuç olarak EFA ve rutin fizyoterapi uygulamasına göre Nörodinamik egzersizlerin; ağrıyı daha fazla azalttığı, fonksiyonel kapasite, fonksiyonel durum, kas kuvveti ve yaşam kalitesinde daha fazla iyileşme sağladığı belirlendi. Ayrıca EFA ve Nörodinamik egzersizler median sinirde benzer iyileşme sağlasa da diğer tüm parametrelerdeki gelişme dikkate alındığında KTS hastalarında Nörodinamik egzersizlerin tercih edilmesini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Carpal Tunnel Syndrome is compression of the median nerve as it passes through the carpal tunnel. The aim of this study is to compare the effectiveness of Interference Current (IFC) and Neurodynamıc exercises on pain, functional level, muscle strength, range of motion, quality of life and median nerve electromyographic parameters in patients diagnosed with CTS. 42 patients were randomly divided into Neurodynamıc exercises, IFC and routine physiotherapy groups. After three weeks of treatment, pain intensity, symptom severity and functional capacity, functional level, muscle strength, range of motion, quality of life and median nerve electromyographic pareameters were re-evaluated. It was found that three different treatment combinations did not change the phalen, tinel, durkan compression and reverse phalen test scores, whereas all three treatment options improved sensory parameters. It was found that all treatment methods reduced pain, improved functional capacity and symptom severity, muscle strength, functional performance and quality of life, but did not make a significant difference in ROM after treatment. In addition, Neurodynamic exercises were found to be superior to IFC treatment and routine treatment in terms of pain, functional level, muscle strength, functional performance and some quality of life parameters. It was determined that Neurodynamic and IFC treatment had a similar effect and were superior to routine physiotherapy in terms of improvement in electrophysiological parameters. While the contribution of both IFC and Neurodynamic exercises to the improvement in the relevant EMG parameters (median DSAP latency, DSAP amplitüde, conduction velocity, median DSAP latency recorded on the fourth finger, BKAP latency) after treatment was similar, it was determined that no improvement was observed in the control group. As a result, according to IFC and routine physiotherapy practice, it was determined that Neurodynamic exercises reduced pain more and provided greater improvement in functional capacity, functional level, muscle strength and quality of life. Although IFC and Neurodynamic exercises provide similar improvement in the median nerve, we recommend that Neurodynamic exercises be preferred in CTS patients, considering the improvemet in all other parameters.