Automated testing of systems of systems
Sistem sistemlerinin otomatik testleri
  1. Tez No: 858656
  2. Yazar: ÖZGE AKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Mobil ve Web gibi çeşitli platformlar için yazılım uygulamaları geliştirilmektedir. Bu uygulamaların farklı türde kullanıcı arayüzleri ve kullanıcı etkileşim yöntemleri bulunmaktadır. Bu nedenle, test otomasyon araçlarının belirli bir uygulama türüne özel geliştirilmesi veya yapılandırılması gerekmektedir. Test senaryoları komut betimleri şeklinde tanımlanabilmekte ve her uygulama türü için ayrı ayrı otomatik olarak çalıştırılabilmektedir. Ancak, farklı platformlarda konuşlandırılan birden fazla uygulama türünü bünyesinde barındıran sistemler sistemleri bulunmaktadır. Bir sistemler sistemi için oluşturulmuş test senaryolarında yer alan test adımlarının bu farklı platformlar ve uygulamamlar üzerinde toplu olarak kontrol edilerek çalışması gerekebilmektedir. Bu tez çalışmasında, birden fazla ve farklı tipte platform kullanan sistemler sistemlerini test etmek için bir yaklaşım önerilmektedir. Önerilen yaklaşımın gerçek bir sistem üzerinde uygulaması sunulmaktadır. Bu sistemde koordineli çalışması gereken bir mobil ve bir Web uygulaması bulunmaktadır. Yaklaşımımız, test otomasyonunu kolaylaştırmak için bir dizi mevcut aracı entegre etmektedir. Ortaya çıkan araç, test uzmanlarına hem mobil hem de Web uygulamaları üzeirnde çalışabilen test komut betimlerini geliştirmek için bütünsel bir arayüz sağlamaktadır. Farklı altyapılardan gelen katılımcılarla gerçekleştirilien bir endüstriyel vaka çalışması ile, aracımızın test maliyetini önemli ölçüde azaltabildiği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
There are various kinds of software applications like mobile and Web applications. These applications have different types of user interfaces and user interaction methods. Hence, test automation tools are either dedicated or configured for a particular kind of application. Test scenarios can be implemented in the form of scripts and test execution can be automated separately for each application type. However, there are systems of systems that embody multiple types of applications deployed on various platforms. Test scenarios might cross-cut these applications to be controlled collectively in the test script. In this thesis, we propose an approach for testing cross-platform systems of systems. We present an application of it on a real system, involving a mobile and a Web application that are supposed to work in coordination. Our approach integrates a set of existing tools to facilitate test automation. It provides testers with a unified interface for developing test scripts that involve both mobile and Web applications. We conduct an industrial case study with participants from various backgrounds and show that our tool can reduce the testing effort significantly.