Güneydoğu Karadeniz'de avlanan bazı balık türleri ve midyede bisfenol-a düzeylerinin belirlenmesi
Determination of bisphenol-a levels in some fish species and mussels caught in the Southeast Black Sea
  1. Tez No: 858657
  2. Yazar: BERRİN ÖZKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Gıda Mühendisliği, Fisheries Technology, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Plastiklerde bulunan katkı maddelerinin çoğunlukla polimerlere kimyasal olarak bağlı olmaması ve biyolojik olarak aktif olması sebebiyle çevre için tehlike oluşturmaktadırlar. Plastiklerin mekanik özelliklerini geliştirmek için kullanılan, doğada bulunmayan ve endokrin bozucu olarak tanımlanmış olan Bisfenol A (BPA), en önemli katkı kimyasallarından birisi olup üretim ve tüketim miktarları açısından ilk sıralarda yer almaktadır. Bu çalışma kapsamında Güneydoğu Karadeniz kıyısında yer alan nüfus yoğunluğu farklı iki şehirde (Trabzon ve Giresun) farklı yoğunlukta antropojenik etkilere maruz kalan lokasyonlarda belirlenen istasyonlarda biyota örneklerinde BPA düzeyleri belirlenmiştir. Her iki ilde 4 ayrı istasyondan midye, 2'şer bölgeden ise balık örnekleri alınmıştır. Numunelerde BPA derişimleri katı faz ekstraksiyonu sonrasında LC-MS/MS cihazı ile belirlenmiştir. Tespit edilen ortalama BPA derişimleri ng/g kuru ağırlık cinsinden midyede 0,31±0,11, mezgitte 3,77±2,58 ve barbunyada ise 6,56 ± 4,11'dir. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından BPA günlük tüketilebilir limit değerleri (0,2 ng/kg vücut ağırlığı) dikkate alındığında balık ve midye tüketiminin risk içerdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The additives that included in plastics, pose a hazard to the environment because they are usually not bonded to the polymers chemically and they are biologically active. Bisphenol A (BPA), which used to improve the mechanical properties of plastics, that not exist in nature and defined as an endocrine disruptor, is one of the most important additives and takes place near the top in terms of production and consumption amounts. Within the scope of this study, BPA levels were determined in biota samples at stations determined in two cities with different population densities (Trabzon and Giresun) located on the Southeastern Black Sea coast, in locations exposed to anthropogenic effects at different intensities. In both provinces mussel samples were taken from 4 different stations and fish samples were taken from 2 regions. BPA concentrations in the samples were determined by LC-MS/MS device after solid phase extraction. The average BPA concentrations (ng/g dry weight) in mussels were 0.31±0.11, in whiting were 3.77±2.58 and in red mullet were 6.56±4.11. Considering BPA acceptable daily intake (ADI: 0.2 ng/kg body weight) by the European Food Safety Authority (EFSA), it has been determined that consumption of fish and mussels poses a risk.