Kesikli bir stiren polimerizasyon reaktörünün doğrusal olmayan dinamik matris kontrolü
Nonlinear dynamic control of a batch styrene polymerization reactor
- Tez No: 85867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
kesikli bir stiren polimerizasyon reaktörünün doğrusal olmayan dinamik matris kontrolü ( Yüksek Lisans Tezi ) Şükran ÖZEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1999 ÖZET Yapılan çalışmada stirenin serbest radikalik çözelti polimerizasyon reaksiyonu soğutma ceketli kesikli bir reaktörde gerçekleştirilmiştir. Stirenin çözelti polimerizasyonu ile ilgili matematiksel modeller kullanılarak, son monomer dönüşümü ve ortalama zincir uzunluğu sayısı için; farklı başlangıç başlatıcı konsantrasyonlarında başlatıcının ani ilave edilmesi durumunda, optimum şartlarda kontrol çalışmaları teorik ve deneysel olarak iki kısımda gerçekleştirilmiştir. Sistemde soğutma suyu akış hızı ve verilen ısı ayarlanabilen değişkenler olarak seçilmiştir. İki ayrı ayarlanabilen değişkenler için farklı modeller geliştirilmiştir. Bu amaçla P.R.B.S. sinyalleri ayarlanabilen değişkenlere uygulanmış, NARMAX modeller geliştirilmiş ve model parametreleri Levenberg Marquardt yöntemine göre bulunmuştur. Uygun model seçiminde çok yönlü korelasyon katsayısı, İSE ve IAE değerleri göz önüne alınmıştır. Teorik çalışmalarda dinamik analiz için bilgisayar,benzetim programı kullanılmıştır. Benzetim programı kullanılarak optimum koşullarda sıcaklık kontrolü NLDMC yöntemi ile yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda optimum işletme şartlarında sıcaklık kontrolü NLDMC yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen dönüşüm ve ortalama zincir uzunluğu sayısı optimum şartlar ile karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 603.02.02 Anahtar Kelimeler : polimerizasyon, doğrusal olmayan dinamik matris kontrol Sayfa Adedi : 126 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Sebahat ERDOĞAN
Özet (Çeviri)
NONLINEAR DYNAMIC CONTROL OF A BATCH STYRENE POLYMERIZATION REACTOR (Master Science Thesis) Şükran ÖZEN GAZİ UNIVERSITY ENSTITUTE OF SCIENCE AND TECHONOLOGY Haziran 1999 ABSTRACT In this study, styrene radical solution polymerization reaction was carried out in a jacketed batch reactor. The optimum conditions for the cases of one-charge of initiator addition to achieve a desired final monomer conversion and desired number -average chain length were computed by using mathematical model equations derived for the styrene solution polymerization reactor system. Then, control of this system at different initiator concentrations under optimal conditions was investigated experimentally and by simulation. Cooling water flow rate and heat given to the reactor were taken as manipulated variables. For both of the manipulated variables, different models have been developed. For this aim, P.R.B.S. signals were applied to the manipulated variables, NARMAX models were developed and model parameters have been oblained using Levenberg Marquardt method. The multiway correlation coefficient, ISE and IAE values have been considered for convenient model selection. In theoretical work, simulation program has been used first for dynamic analysis and NLDMC method for the temperature control under optimal conditions. Then, the temperature of the reactor was controlled experimentally using same NLDMC method. Experimental conversion and number average chain legth were compared with optimum values. Science Code : 603.02.02 Key Words : polymerization, nonlinear dynamic matric control Page Number : 126 Supervisor : Doç.Dr. Sebahat ERDO?AN