Eryaman III. ve IV. etap toplu konutlarının göstergebilim açısından incelenmesi
The Study of the housing of Eryaman III and IV stages from the view point of semiology
- Tez No: 85866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ERYAMAN HI. VE IV. ETAP TOPLU KONUTLARININ GÖSTERGEBİLİM AÇISINDAN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Özlem ÖZER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1999 ÖZET Bu çalışma; mimarlığın bir sanat eseri, dolayısıyla iletişim ile ilgili olması kabulünden hareketle, bu iletişim dilini; amacı tüm iletişim biçimlerini incelemek olan göstergebilim açısından incelemektedir. Bu amaçla, göstergebilim ve mimarlık konusunda çalışmaları olan Geoffrey Broadbent'in mimarlık eserlerini göstergebilimsel açıdan incelemekte ortaya koyduğu yöntem ve sınıflamalar baz alınarak Türkiye'de son yıllarda gerçekleştirilmiş kent dışı yerleşim alam Eryaman III. ve IV. Etaplarda yer alan ve Türkiye'de mimarlık alanında önemli bir yere sahip olan mimarlar tarafından tasarlanmış olan toplu konutlar göstergebilim açısından incelenmiştir. Toplu konutların incelenmesi sırasında bu etaplarda yer alan toplu konutların mimarları ile görüşülmüş, mimarlık ve iletişim hakkında sorular sorulmıştur. İncelemeler sonucunda bu etaplarda yer alan tasarımların ağırlıklı olarak semantik ve sentaktik nitelikleri olan tasarımlar olduğu tespit edilmiştir.Bilim kodu : 601 01 00 Anahtar kavramlar : göstergebilim, indeks, ikon, sembol, pragmatik tasarım, sentaktik tasarım, semantik tasarım, konut mimarisi ve konut mimarisi elemanları Sayfa adedi : 132 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Zeynep ONUR
Özet (Çeviri)
Ill THE STUDY OF THE MASS HOUSING OF ERYAMAN m AND IV STAGES FROM THE VIEW POINT OF SEMIOLOGY (M. Sc. Thesis) Özlem ÖZER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1999 ABSTRACT This study evaluates architecture from the view point semiology, a science dealing with all modes of communication, on the assumption that architecture is a vehicle of communication as it is a form of art. By this aim, the mass housing which are placed in Eryaman III and IV stages and are designed by the architects who have an important place in architectural space in Turkey, has been examined from the view point of semiology, by taking the base of the methods and classifications which are produced by Geoffrey Broadbent who has works about semiology and architecture, to examine the architectural works from the view point of semiology. During this study, it has been discussed with the architects whose designs are found in this area and asked questions about architecture and communication. At the result of the study, it is confirmed that the designs that are stated in this area, are mostly semantic and syntactic designs.IV Science code Key words Page number Adviser : 601 01 00 : semiology, index, icon, symbol, pragmatic design, syntactic design, semantic design, architecture and housing, the elements of housing :132 : Doç. Dr. Zeynep ONUR