Pandemi döneminde değişen gıda tüketim davranışlarının incelenmesi
Examination of changing food consumption behaviors during the pandemic period
- Tez No: 858675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEFTUNE ÖZBAKIR UMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
COVID-19 salgını Çin'in Wuhan eyaletinde ortaya çıkmıştır. Tüm dünyada etkisini günden güne artıran bu salgın; ölümcül sonuçlara yol açmıştır. COVID-19 kimi zaman satışlarda ve kar oranlarında ciddi düşüşler yaşamasına neden olmuştur. Tüketicilerin COVID-19 ile beraber yaşam tarzları da değişmiştir. Satın alınan ürünlerde de değişimler yaşanmış en çok satın alınan ürünler gıda, hijyen ve sağlık alanında olmuştur. Tüketiciler pandemi döneminde stok yaparak pandeminin artış yaşayacağı zamanlara hazırlık yaptıklarını belirtmişlerdir. Bu araştırmanın amacı COVID-19 pandemi sürecinde tüketicilerin gıda tüketim alışkanlıklarında meydana gelen olası farklılıkları belirlemek, bu farklılıkların yaşandığı tüketici profilini tespit etmek ve bu bağlamda gelecekte meydana gelebilecek olası pandemi dönemleri için gıda sektörüne ilişkin öneriler geliştirmektir. Pandemi öncesinde tüketicilerin almış olduğu meyve ve sebzeleri tüketim öncesi temizlemek ve dezenfekte etmek için kullandıkları yöntem ile cinsiyet, yaş, kronik hastalığa sahip tüketiciler, arasında ilişki vardır. Pandemi sürecinde günlük tüketilen su miktarı ile cinsiyet, yaş, kronik hastalığa sahip tüketiciler arasında ilişki vardır. ANAHTAR KELİMELER: Pandemi, Tüketici, Satın alma davranışı.
Özet (Çeviri)
COVID-19 pandemic originated in the Wuhan province of China. This outbreak, which has been increasingly affecting the whole world day by day, has led to fatal consequences. COVID-19 has sometimes caused significant declines in sales and profit margins. Consumers' lifestyles have also changed with COVID-19. Changes have occurred in the products purchased, and the most commonly purchased items have been in the food, hygiene, and health sectors. Consumers have indicated that they stock up during the pandemic to prepare for times when the pandemic will worsen. The aim of this research is to identify possible differences in consumers' food consumption habits during the COVID-19 pandemic, determine the consumer profile in which these differences occur, and develop recommendations for the food sector regarding possible future pandemic periods. There is a relationship between the method used by consumers to clean and disinfect fruits and vegetables they purchased before consumption and their gender, age, and presence of chronic illness before the pandemic. There is also a relationship between the daily amount of water consumed during the pandemic and the gender, age, and presence of chronic illness among consumers. KEYWORDS: Pandemic, Consumer, Purchasing Behavior