Mobbing ve örgütsel adaletin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi
The effect of mobbing and organizational justice on organizational commitment
  1. Tez No: 858691
  2. Yazar: EMRİYE ÖZTÜRK DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BERBER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmadaki temel amaç, öğretmenlerin mobbing ve örgütsel adalet algılarının örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Rize'de bulunan resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 506 öğretmen oluşturmuştur. Verileri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Öğretmenler için Örgütsel Bağlılık Ölçeği, Negatif Davranışlar Ölçeği ve Örgütsel Adalet Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda örgütsel bağlılık ile cinsiyet ve öğretim kademesi değişkenleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Erkek öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin kadın öğretmenlere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Lisede çalışan öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin de ortaokulda çalışan öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzelerine göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel bağlılık ile mobbing arasında orta düzeyde, negatif; örgütsel bağlılık ile örgütsel adalet arasında ise orta düzeyde, pozitif yönde ve istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Ayrıca öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinde gerçekleşen değişimin %19'unun öğretmenlerin mobbing ve örgütsel adalet algıları ile açıklanabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effects of teachers' mobbing and organizational justice perceptions on their organizational commitment. Relational screening model was used in the research. The research sample consisted of 506 teachers working in public primary, secondary and high schools in Rize in the 2021-2022 academic year. Personal Information Form, Organizational Commitment Scale for Teachers, Negative Behaviors Scale and Organizational Justice Scale were used to collect data. The data obtained from the research were analyzed with the SPSS 26 package program. As a result of the research, a significant difference was found between organizational commitment and gender and education level variables. It was determined that male teachers' organizational commitment levels were higher than female teachers. It was concluded that the organizational commitment levels of teachers working in high schools were higher than the organizational commitment levels of teachers working in secondary schools. There is a moderate, negative relationship between organizational commitment and mobbing; It was found that there was a moderate, positive and statistically significant relationship between organizational commitment and organizational justice. In addition, it was concluded that 19% of the change in teachers' organizational commitment levels can be explained by teachers' perceptions of mobbing and organizational justice.