Doğrusal tamsayılı hedef programlama ve bir uygulama
Linear integer goal programming and an application
- Tez No: 85871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
DOĞRUSAL TAMSAYILI HEDEF PROGRAMLAMA VE BİR UYGULMA (Yüksek Lisans Tezi) İlyas ÖZLER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1999 ÖZET Bu çalışmada, Çok Amaçlı Optimizasyon tekniklerinin içerisinde yer alan Doğrusal Tamsayılı Hedef Programlama yöntemi incelenmiştir. Ayrıca, Doğrusal Tamsayılı Hedef Programlamanın çözüm yöntemlerinden olan“Kesme Düzlemi Algoritması”ile“Dal ve Sınır Tekniği”ele alınmıştır. Bu yöntemlerin kullanılması aşamasında hedef programlama problemlerinin çözümünde kullanılan Çok Aşamalı Simpleks Algoritmasından da yararlanılmıştır. Doğrusal Tamsayılı Hedef Programlama yöntemi, beslenme problemlerine uygulanmıştır. Çözümde LINDO bilgisayar paket programı kullanılmıştır Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 500 100 03 Doğrusal Tamsayılı Hedef Programlama 55 Doç.Dr. Hasan BAL
Özet (Çeviri)
LINEAR INTEGER GOAL PROGRAMMING AND AN APPLICATION (M.Sc. Thesis) İlyas ÖZLER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY. May 1999 ABSTRACT In this study, which is located in multiple objective optimization techniques is examined. The Linear Integer Goal Programming Method. Separately, Linear Integer Goal Programming's solution methods“Cutting Plane Algoritm”and“The Technique of Branch and Bound”are taken up. In the stage of Using these methods for the solution to the goal programming problems it is benefited from the modified simplex algorithm. As an application, a Linear Integer Goal Programming method for the nutrition problems is given. In the solution, the LINDO computer packet programme is used. Science Code Key Words Page Number Adviser 500 100 03 Linear Integer Goal Programming 55 Assistant Prof.Dr.Hasan BAL