Dijital implant ölçü netliğinin artırılmasına etkili parametrelerin incelenmesi
Evaluation of the parameters effecting the accuracy of digital implant impressions
- Tez No: 858722
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE GÖKÇEN RÖHLİG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Göksoy G., (2024). Dijital İmplant Ölçü Netliğinin Artırılmasına Etkili Parametrelerin İncelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Protetik Diş Tedavisi ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Dental implantların dijital ölçüleri yaygın olarak kullanılmaktadır ve dişsiz çenelerin tam ark taramaları için tek ve kısmi dişsiz boşluklara göre daha düşük doğruluk sonuçları vermektedir. Mevcut araştırmanın amacı, çoklu implantlı dişsiz arkların dijital ölçülerinin doğruluğu üzerinde, tarama gövdesi malzemesinin ve ek referans alanlarının etkisini değerlendirmektir. Ana model olarak altı implantlı (BLT, RC, Institut Straumann, AG) dişsiz bir maksilla modeli kullanılmıştır. PEEK ve PMMA tarama gövdeleri implantlara yerleştirilmiş ve bir ağız içi tarayıcı (TRIOS4, 3Shape) ile dijital ölçüler alınmıştır. Dişsiz boşluklara akışkan kompozit (C), dişeti bariyer materyali (GB), taranabilir silikondan (S) yapılmış referans işaretleyiciler yerleştirilmiş ve ölçüler alınmıştır. Ana model, yüksek çözünürlüklü bir referans tarayıcı ile dijitalleştirilmiştir. Önceden belirlenen noktaların sapmaları ve implantlar arası mesafeler çakıştırma tekniği kullanılarak hesaplanmıştır. Çoklu karşılaştırmaları belirlemek için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis-H testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Goksoy G. (2024). Evaluation of the Parameters Effecting the Accuracy of Digital Implant Impressions İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Prosthodontics Doctorate Thesis Istanbul. The aim of current research is to evaluate the effect of scanbody material and additional reference markers in the form of artificial landmarks on the accuracy of digital impressions of edentulous arches with multiple implants. A model of an edentulous maxilla with six implants (BLT, RC, Institut Straumann, AG) was used as master model. PEEK and PMMA scanbodies were screwed on the implants and digital impressions were obtained with an intraoral scanner (TRIOS4, 3Shape). Reference markers made of flowable composite (C), gingival barrier material (GB), scannable silicone (S) were placed on the edentulous spaces and impressions were obtained. The master model was digitalized with an extraoral high-resolution reference scanner. Deviations of the predetermined points and inter-implant distances were calculated by using superimpositining technique.