MÖ II. ve I. Binyıl Anadolu toplumunda avcılık
II BC and hunting in Anatolian societies of the 1st million year
  1. Tez No: 858734
  2. Yazar: REYHAN NAİMİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN AKKUŞ MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnsanoğlunu varoluşundan bu yana beslenme ve hayatta kalma için çeşitli yöntemler geliştirmiştir. Bu yöntemlerden biri de avcılıktır. Avcılık, insanlığın en eski geçim kaynaklarından biridir ve insanoğlunun doğayla etkileşiminin en önemli örneklerinden birini oluşturmaktadır. İnsanlık tarihinde avcılık, varoluşundan bu yana sürekli bir evrim sürecine tabi tutulmuş ve çeşitli faktörlerin etkisi altında önemli değişimlere uğramış bir faaliyet olarak öne çıkmaktadır. Bu evrim, teknolojik, çevresel ve kültürel dinamiklerin etkileşimi sonucunda ortaya çıkan bir olgu olarak değerlendirilmelidir. Paleolitik dönemden günümüze kadar uzanan süreçte, avcılık tekniklerinde ve araç gereçlerinde önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmeler, insanoğlunun doğaya ve çevresine uyum sağlaması ve hayatta kalma şansını artırması açısından oldukça önemlidir. Arkeolojik bulgular, Anadolu'da Neolitik dönemden itibaren avcılığın yaygın olarak yapıldığına işaret etmektedir. Anadolu Uygarlıkları döneminde avcılık, sadece beslenme amaçlı değil, aynı zamanda dini ve kültürel açıdan da önemli bir yere sahip olmuştur. Avcılığın gelişimi, insanoğlunun gelişimiyle paralel olarak ilerlemiştir. Anadolu'da yaşayan topluluklar, avcılığı, hem temel ihtiyaçlarını karşılamak hem de kültürel kimliklerini inşa etmek için kullanmışlardır. Avcılık, insanoğlunun hayatta kalmasını sağlayan temel bir faaliyetken, günümüzde hem bir spor hem de bir gelir kaynağı olarak sürdürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Various solutions have been developed for nutrition and survival since the existence of human beings. One of these traces is hunting. Hunting is one of humanity's oldest transitional resources and one of the most important examples of human interaction with nature. In the period extending from the Paleolithic period to the present day, there have been significant developments in hunting techniques and equipment. These developments are very important for human beings to adapt to nature and their environment and increase their chances of survival. Archaeological findings indicate that hunting was widely practiced in Anatolia since the Neolithic period. During the Anatolian Civilizations period, hunting had an important place not only for nutritional purposes but also for religious and cultural purposes. The development of hunting has progressed in parallel with the development of humankind. Communities living in Anatolia used hunting both to meet their basic needs and to build their cultural identities. While hunting is a basic activity that ensures the survival of human beings, today it is continued as both a sport and a source of income.