Yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatan diyabetik anne bebeklerinin değerlendirilmesi
Assessment of infants of diabetic mothers admitted to the newborn intensive care unit
  1. Tez No: 858739
  2. Yazar: AYLİN AVDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM ALYAMAÇ DİZDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YDYBÜ) takip edilen diyabetik anne bebeklerinin (DAB) yatış nedenlerinin değerlendirilmesi, perinatal ve postnatal dönemde ortaya çıkan malformasyonlar, izlemde eşlik eden morbiditeler, klinik ve laboratuvar bozuklukları ile bunların annedeki diyabet tiplerine göre karşılaştırılması amacıyla bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde YDYBÜ'de 01.01.2020 ile 01.01.2022 tarihleri arasında yatırılarak izlenen 4713 yenidoğanın annelerinin diyabetik durumu incelendi. Dış merkezde gebelik takibi yaptıran, sevk ile hastanemize gelmiş olup verilerine ulaşılamayan 226 hasta çalışma dışı bırakıldı. Annelerinde bozulmuş glukoz toleransı (BGT), Gestasyonel DM (GDM) veya Pre- GDM olan 616 yenidoğan çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. DAB tanısı konulan tüm bebeklerin demografik özellikleri, klinik sorunları ve laboratuvar verileri detaylı bir şekilde kaydedildi. Bebeklerin annelerinin diyabet tipleri, diyabet kontrol durumları ve demografik özellikleri de kaydedildi. Bu kapsamlı veriler, hem genel olarak hem de gruplar arasında karşılaştırılarak analiz edildi. Bulgular: 616 vakanın 167'si (%27,1) BGT'li, 394'ü (%64) GDM'li, 55'i (%8,9) Pre-GDM'li anne bebeği idi. Annelerin yaş ortalaması 31,1±6,0 yaş olup, Pre- GDM grubunda anne yaşı BGT grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,026). Maternal demografik özellikler incelendiğinde Pre-GDM ( %18,2) grubunda anne preeklampsi oranı BGT (%4,8) ve GDM (%6,1) gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,002). Vakaların 247'si kız (%40,1) ve 369'u (%59,9) erkek idi. Ortalama gebelik haftası 35 olan vakaların 409'u (%66,4) preterm ve 201'i (%32,6) term olarak tanımlandı. Ortalama doğum ağırlıkları 2540±928 gram olan vakaların 79'u (%12,8) gebelik yaşına göre küçük, 419'u (%68) gebelik yaşına göre uygun ağırlıkta ve 118'si (%19,2) gebelik yaşına göre büyük idi. ix Pre-GDM grubunda (%30,9) makrozomi sıklığı, BGT (%15) ve GDM (%19,3) gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,033). Vakalarda en sık görülen malformasyonlar kardiyovasküler sistem (KVS) (%77,4) ile ilgili olup, BGT (%75,3), GDM (%79) ve Pre-GDM (%90,7) grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the reasons for hospitalization of neonates born to diabetic mothers (NDM) who were monitored in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU). The aim of the study was to assess malformations, morbidities during follow-up, clinical and laboratory abnormalities occurring during the perinatal and postnatal periods, and to compare these findings based on the types of diabetes in the mothers. Material and method: The diabetic status of 4713 newborns who were admitted and monitored in the NICU at Ankara Bilkent City Hospital between 01 January 2020 and 01 January 2022, was examined. A total of 226 patients, who received prenatal care at an external center, were excluded from the study as their data could not be accessed. Newborns of mothers with impaired glucose tolerance (IGT), Gestational Diabetes Mellitus (GDM) or Pre-GDM were included in the study, totaling 616 infants. These patients were retrospectively evaluated. The demographic characteristics, clinical problems, and laboratory abnormalities of all infants that diagnosed with infant of diabetic mother (IDM) were recorded in detail. Additionally, the diabetes types, diabetes control status, and demographic characteristics of the infants' mothers were also documented. These comprehensive data were analyzed both overall and in comparison between groups. Results: Of 616 cases included 167 (27.1%) IGT, 394 (64%) GDM, and 55 (8.9%) Pre-GDM. The mean age of mothers was 31.1±6.0 years, and in the Pre-GDM group, maternal age was found to be statistically significantly higher than in the IGT group (p=0.026). When maternal demographic characteristics were analyzed, maternal preeclampsia rate in the Pre-GDM group (18.2%) was statistically significantly higher than in the BGT (4.8%) and GDM (6.1%) groups (p=0.002). Of the cases, 247 (40.1%) were female and 369 (59.9%) were male. The mean gestational age was 35 weeks, 409 (66.4%) were preterm and 201 (32.6%) were term. The mean birth weight of the cases was 2540±928 grams, with 79 cases (12.8%) classified as small for gestational age, 419 (68%) as appropriate for gestational age, and 118 (19.2%) as large for gestational age. The frequency of macrosomia was significantly higher in the Pre-GDM group (30.9%) than in the BGT (15%) and GDM (19.3%) groups (p=0.033). The most common malformations observed in the cases were related to the cardiovascular system (CVS) (77.4%), with no statistically significant difference between the IGT (75.3%), GDM (79%), and Pre-GDM (90.7%) groups.