Orta Doğu'da nüfuz mücadelesi: İngiliz demiryolları meselesi (1918-1930)
The struggle for influence in the Middle East: The British railways issue (1918-1930)
- Tez No: 858770
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Orta Doğu'nun I. Dünya Savaşı ile yaşadığı sosyo-ekonomik çalkantılar içerisinde başta İngiltere olmak üzere batılı devletler tarafından manda yönetimlerine almaya başlaması sorunları bitirmemiş aksine ateşe benzin dökmüştür. Özellikle İngilizlerin hâkimiyet alanı kurmaya çabalarını incelediğimiz bu çalışmamızda, tümden gelim metodu ile bölgenin I. Dünya Savaşı akabinde başlayann bölünme-parçalanma ve idare altına alınma çabalarına karşı bölge halkı tarafından zaman zaman yükselen itirazlar ve bu itirazların dönüştüğü isyanlar çerçevesinde çıkar yol arama gayretlerini incelemeye çalıştık. İngiliz Arşive Belgeleri ve İngiliz Basını incelenerek ortaya koymaya çalıştığımız özellikle tarihsel olarak çok fazla orataya koyulmayan iki savaş arası dönemin Orta Doğu'ya yansımalarının demiryolları ve petrol perspektifinden 1918-1930 yılları arası incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca yapılan çalışma ile 18 ve 19. Yüzyılları domine etmeyi başaran İngiltere'nin bölgede hâkimiyetinin önce hızla artması ve zamanla kademeli olarak azalmasının incelediğimiz çalışmamızda, savaşlar çıkaran demiryolu ve petrol ikileminin anlaşmalar ile nasıl batılı devletler tarafından paylaşılabildiğini ortaya koymaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the middle of the socio-economic turmoil experienced by the Middle East after the First World War, the fact that it was included in the mandate administration by the western states, especially England, did not end the problems, on the contrary, it poured gasoline on the fire. In this study, where we especially tried to establish a domination area of the British, we tried to examine the efforts to find a way out within the framework of the objections raised from time to time by the people of the region against the division-fragmentation and administration efforts of the region that started after the First World War with the deductive method, and the rebellions that these objections turned into. By examining the British Archive Documents and the British Press, we tried to examine the reflections of the interwar period, which has not been revealed much historically, on the Middle East, from the perspective of railways and oil, between 1918-1930. In addition, in our study, in which we examined the rapid increase and gradual decrease in the dominance of England, which managed to dominate the 18th and 19th centuries, in the region, it was tried to reveal how the railroad and oil dilemma that caused wars could be shared by the western states through agreements.