Yüzücülere uygulanan pliometrik antrenmanların alt ekstremite izokinetik kuvvet, çıkış ve dönüşperformansına etkisi
Lower extremity isokinetic strength, exit and turning of plyometric trainings applied to swimmers effect on performance
  1. Tez No: 858769
  2. Yazar: ERHAYAT ÖZGÜR BAYAZITLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmaya 15 kontrol, 15 deney grubu olmak üzere toplam 30 erkek serbest stil yüzücü dâhil edilmiştir. Yapılan çalışmada, yüzücülere uygulanan 12 haftalık pliometrik antrenmanların izokinetik alt ekstremite kuvveti ile çıkış ve dönüş performansına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinde ikamet eden, son 3 yıl içinde Türkiye Şampiyonasında yarışmış ve 15 yaş üzeri 15 Kontrol, 15 Deney olmak üzere 30 aktif yüzücü katılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilere Repeated Measure Anova testi uygulanmıştır. Verilerin anlamlılık düzeyi p < 0.05 olarak belirlenmiştir ve analizler SPSS 24.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizlerin dikey sıçrama konsantrik faz ölçümleri grup içi ön test ve son test concentric maximum RFD, concentric mean force ve concentric peak force değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, diğer tüm verilerde ise herhangi anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Eksantrik faz aşaması değerleri incelendiğinde ise eccentric peak power değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, diğer tüm verilerde ise herhangi anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Dikey sıçrama asimetrik değerleri incelendiğinde grup içi ön test ve son test concentric mean force asymmetry LR, concentric peak force asymmetry LR ve peak landing force asymmetry LR değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, diğer tüm verilerde ise herhangi anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Diz izokinetik 60 sn kuvvet değerleri incelendiğinde grup içi ön test ve son test BW peak torque NM 60 sn ekstansör R, peak torque NM 60 sn fleksör R, peak torque NM 60 sn ekstansör L, BW peak torque NM 60 sn ekstansör L ve peak torque NM 60 sn fleksör L değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, diğer tüm verilerde ise herhangi anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Diz izokinetik180 sn kuvvet değerleri incelendiğinde grup içi ön test ve son test BW peak torque NM 180 sn ekstansör L ve peak torque NM 180 sn fleksör L değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, diğer tüm verilerde ise herhangi anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Kalça izokinetik 60 sn kuvvet değerleri incelendiğinde grup içi ön test ve son test peak torque NM 60 sn ekstansör R, peak torque NM 60 sn fleksör R, peak torque NM 60 sn ekstansör L, BW peak torque NM 60 sn ekstansör L ve peak torque NM 60 sn fleksör L değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, diğer tüm verilerde ise herhangi anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Kalça izokinetik 180 sn kuvvet değerleri incelendiğinde grup içi ön test ve son test peak torque NM 180 sn ekstansör R, BW peak torque NM 180 sn ekstansör R, peak torque NM 180 sn fleksör R, BW peak torque NM 180 sn fleksör R, peak torque NM 180 sn ekstansör L, BW peak torque NM 180 sn ekstansör L, peak torque NM 180 sn fleksör L ve BW peak torque NM 180 sn fleksör L değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, diğer tüm verilerde ise herhangi anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Esneklik değerleri incelendiğinde grup içi ön test ve son test ekstansiyon R ve ekstansiyon L değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, diğer tüm verilerde ise herhangi anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Son olarak branşa özgü performans değerlerinde grup içi ön test ve son test duvara ayak temas farkı, son 20 m süresi ve total 50 m süresi değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, diğer tüm verilerde ise herhangi anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Yapılan çalışma bir kara antrenmanı olan pliometrik antrenmanın yüzücülerin performans gelişimi ve farklı parametrelerdeki gelişimine pozitif etki gösterdiği söylenebilir
Özet (Çeviri)
A total of 30 male freestyle swimmers (15 control and 15 experimental groups) were included in this study. The aim of the study was to investigate the effect of 12-week plyometric training on isokinetic lower extremity strength and exit and return performance. Thirty active swimmers residing in Istanbul province, who had competed in the Turkish Championships in the last 3 years and over 15 years of age, 15 Control and 15 Experimental swimmers participated in the study. Repeated Measure Anova test was applied to the data obtained from the study. The significance level of the data was determined as p < 0.05 and analyzes were performed with SPSS 24.0 program. It was determined that there was a statistically significant difference in concentric maximum RFD, concentric mean force and concentric peak force values in the pre-test and post-test concentric phase measurements of the vertical jump, while there was no significant difference in all other data. When the eccentric phase phase values were analyzed, it was determined that there was a statistically significant difference in the eccentric peak power value, but there was no significant difference in all other data. When the vertical jump asymmetric values were examined, it was determined that there was a statistically significant difference in the pre-test and post-test concentric mean force asymmetry LR, concentric peak force asymmetry LR and peak landing force asymmetry LR values within the group, but there was no significant difference in all other data. When knee isokinetic 60 s strength values were examined, it was determined that there was a statistically significant difference in the pre-test and post-test BW peak torque NM 60 s extensor R, peak torque NM 60 s flexor R, peak torque NM 60 s extensor L, BW peak torque NM 60 s extensor L and peak torque NM 60 s flexor L values within the group, while there was no significant difference in all other data. When the knee isokinetic 180 s strength values were examined, it was determined that there was a statistically significant difference in the pre-test and post-test BW peak torque NM 180 s extensor L and peak torque NM 180 s flexor L values within the group, but there was no significant difference in all other data. When hip isokinetic 60 s strength values were examined, it was determined that there was a statistically significant difference in pre-test and post-test peak torque NM 60 s extensor R, peak torque NM 60 s flexor R, peak torque NM 60 s extensor L, BW peak torque NM 60 s extensor L and peak torque NM 60 s flexor L values within the group, but there was no significant difference in all other data. When the hip isokinetic 180 s strength values were examined, it was found that there were statistically significant differences in the pre-test and post-test peak torque NM 180 s extensor R, BW peak torque NM 180 s extensor R, peak torque NM 180 s flexor R, BW peak torque NM 180 s flexor R, peak torque NM 180 s extensor L, It was determined that there was a statistically significant difference in BW peak torque NM 180 sec extensor L, peak torque NM 180 sec flexor L and BW peak torque NM 180 sec flexor L values, while there was no significant difference in all other data. When the flexibility values were examined, it was determined that there was a statistically significant difference in the pre-test and post-test extension R and extension L values within the group, while there was no significant difference in all other data. Finally, in the branch-specific performance values, it was determined that there was a statistically significant difference in the pre-test and post-test wall foot contact difference, last 20 m time and total 50 m time values within the group, while there was no significant difference in all other data. It can be said that plyometric training, which is a land training, has a positive effect on the performance development and development of swimmers in different parameters.