BİLSEM lise matematik yardımcı ders materyali etkinliklerinin Purdue Modeli ve etkinlik tasarım prensiplerine göre incelenmesi
Investigation of BİLSEM high school mathematics supplementary course material activities with respect to Purdue Model and task design principles
- Tez No: 858778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA KÜPCÜ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇEZİKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada 'Bilim ve Sanat Merkezleri Lise Matematik Yardımcı Ders Materyali Analiz Modülü'nde yer alan etkinliklerin Üç Aşamalı Purdue Modeli ve etkinlik tasarım prensiplerine göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Dünya çapında üstün yetenekli öğrencilerin eğitiminde kullanılan bir model olan Purdue Modeli'nin birinci aşaması bilimsel süreç becerileri, ikinci aşaması problem çözme, üçüncü aşaması ise bağımsız proje çalışmasından oluşmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın dokümanlarını oluşturan 6 etkinliğin her biri Purdue Modeli'nin üç aşaması için ayrı ayrı analiz edilmiştir. Etkinlik tasarım prensipleri kapsamında yapılan incelemede ise her bir etkinlik amaç, zaman kullanımı, öğrenci grubunun organizasyonu, araçlar, öğretmen ve öğrenci rolleri, öğrenci ön bilgileri, öğrenci zorluk ve yanılgıları, ölçme ve değerlendirme prensipleri bağlamında analiz edilmiştir. Purdue Modeli bağlamında elde edilen sonuçlara göre etkinliklerde en fazla yer alan beceriler temel süreç becerilerinden gözlem yapma becerisi ve bütünleyici süreç becerilerinden model oluşturma becerisidir. En fazla yer verilen diğer beceriler ise bilimsel iletişim kurma, işe vuruk tanım yapma ve sonuç çıkarma becerileridir. Bununla birlikte bazı bütünleyici süreç becerilerinin etkinliklerde çok az yer aldığı görülmüştür. Purdue Modeli ikinci aşama bağlamında etkinliklerde yer alan problemler incelenmiş ve problemlerin özelliklerine ilişkin birtakım bulgular elde edilmiştir. Problem çözmeye verilen ağırlığın etkinliklere göre değişkenlik gösterdiği, bazı etkinliklerde bu aşamaya çok az yer verildiği belirlenmiştir. Ayrıca etkinliklerin hiçbirinin grup çalışması içermediği tespit edilmiştir. Purdue Modeli üçüncü aşama kapsamında etkinliklerin tamamında bağımsız proje çalışması önerilerine yer verildiği belirlenmiştir. Etkinlik tasarım prensipleri bağlamında elde edilen sonuçlara göre ise öğrenci zorluk ve yanılgılarını aşmaya yönelik alt etkinliklerin çok az olduğu, araçların etkinlik amaçlarına uygun ve kolay ulaşılabilir olduğu ancak bazı araçlar için yönergelerin yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Üstün yetenekli öğrencilere hazırlanan etkinliklerde hipotez kurma ve test etme gibi becerilere daha fazla yer verilebileceği, etkinliklerde problem çözme aşamasına daha fazla ağırlık verilebileceği, etkinliklerin tasarımında öğrenci zorluk ve yanılgılarının giderilmesine yönelik alt etkinliklerin artırılabileceği, ileride yapılacak çalışmalar için Purdue Modeli'nin etkinlik değerlendirmede çerçeve olarak kullanılabileceği gibi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the activities in the 'Science and Art Centers High School Mathematics Supplementary Course Material Analysis Module' according to the Three Stage Purdue Model and activity design principles. Document analysis method, one of the qualitative research methods, was used in the study. The first stage of the Purdue Model, which is a model used worldwide in the education of gifted students, consists of science process skills, the second stage consists of problem solving, and the third stage consists of independent project work. In this context, each of the six activities that constitute the documents of the study was analyzed separately for the three stages of the Purdue Model. Each activity was analyzed in terms of purpose, use of time, organization of the student group, tools, teacher and student roles, student prior knowledge, student difficulties and misconceptions, measurement and evaluation principles. According to the results obtained in the context of the Purdue Model, the skills most frequently included in the activities were observation skills from basic process skills and modeling skills from integrative process skills. The other skills most frequently included were scientific communication, making useful definitions and drawing conclusions. However, it was observed that some of the integrative process skills were included very little in the activities. In the context of the second stage of the Purdue Model, the problems in the activities were analyzed and some findings were obtained regarding the characteristics of the problems. It was determined that the weight given to problem solving varied according to the activities, and some activities gave very little space to this stage. It was also found that none of the activities involved group work. In the context of the third stage, it was determined that independent project study proposals were included in all of the activities. According to the results obtained in the context of activity design principles, it was determined that there were very few subactivities to overcome student difficulties and misconceptions, the tools were appropriate and easily accessible for the purposes of the activity, but the instructions for some tools were not sufficient. Suggestions were made such as the skills such as hypothesizing and testing could be included more in the activities prepared for gifted students, more emphasis could be placed on the problem solving stage in the activities, sub-activities to overcome student difficulties and misconceptions could be increased in the design of the activities, and the Purdue Model could be used as a framework for activity evaluation for future studies.