Erasmus+ personel hareketliliğinin (KA101) yabancı dil öğretmeni olmayan öğretmenlerin yabancı dil öğrenimine yönelik bakış açısı üzerine yansımaları
Reflections of the Erasmus+ staff mobility (KA101) on the perspectives of teachers of subjects other than foreign languages on the learning of foreign languages
  1. Tez No: 858777
  2. Yazar: ALİ SARICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA EMMİOĞLU SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, devlet okullarında görev yapan branşı yabancı dil eğitimi olmayan ve Erasmus+ Personel Hareketliliği (KA101/Ana Eylem 101) programına katılmış öğretmenlerin yabancı dil öğrenimine yönelik bakış açılarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler Tokat ili Merkez ilçesinde görev yapan 10 öğretmen ile yüz yüze yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yolu ile elde edilmiştir. Verilerin yorumlanmasında betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Erasmus+ Programına katılan öğretmenlerin yabancı dili geliştirme için güdülendikleri, yeni kültürleri ve bu kültürlere ait olan eğitim sistemlerini tanımanın kendilerine olan özgüvenlerini ve mesleki kazanımlarını artırdığını belirttikleri görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin benzeri programlara katılıma yönelik olumlu düşünceler geliştirdiği de tespit edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilmiş olan bulgular tartışılmış ve bu bulgulara bağlı olarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the reflections of teachers on their perspectives on foreign language learning who work in official public schools, whose branch is not foreign language teaching, and who have participated in the Erasmus + Staff Mobility Programme (KA101/Key Action). The research was carried out as a case study, which is one of the qualitative research methods. A semi-structured interview form prepared by the researcher was used as the data collection tool. Data were collected through semi-structured interviews with 10 teachers working in the central district of Tokat province. Descriptive analysis method was used to interpret the data. This study found that,teachers participating in the Erasmus+ Programme were motivated to improve a foreign language, and that learning about new cultures and their education systems of these cultures boosted their confidence and professional performance. It was also found that teachers developed positive thoughts about participating in similar programmes. The findings were discussed and some suggestions were made based on these findings.