Küreselleşme sürecinin hazine taşınmazlarının yönetimine etkileri
The impact of globalization process on the administration of treasury real estates
- Tez No: 858816
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Ülkelerin ekonomik bağımsızlıklarını kazanıp sürdürebilmeleri ülke kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılması hususlarına bağlıdır. Bu anlamda, küreselleşme olgusu ülkelerin ekonomik kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını daha da önemli hale getirmiştir. Küreselleşme olgusuyla Türkiye'de çalışma konusu yapılması gereken önemli kamu kaynaklarından biri olan Hazine taşınmazları bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Türkiye'de Hazine taşınmazlarının idaresi konusundaki yasal düzenlemeler 2000'li yıllara kadar diğer düzenlemelerin içinde yer alan kapsamlı olmayan düzenlemelerdir. Ancak, 2000'li yıllarda küreselleşmenin Türkiye'de etkileriyle ilişkilendirilebilecek süreçte yeni yapısal/yasal düzenlemelerin yapıldığı, bu süreç içinde Hazine taşınmazlarının giderek önem kazandığı görülmektedir. Söz konusu taşınmazların kısa, orta ve uzun vadede olmak üzere ekonomiye kazandırılması hedeflenmektedir. Bu hedefe yönelik olarak hem hukuki hem kurumsal bakımdan önemli düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ana amacı küreselleşmenin etkisiyle 2000'li yıllardan bu yana Hazine taşınmazlarının yönetiminde meydana gelen değişim ve dönüşüm sürecini ele almak ve bu değişim ve dönüşüm sürecinin Hazine taşınmazlarının idaresi boyutuyla nasıl gerçekleştiğini ortaya koymak ve etkilerinin somut bir analizini yapmaktır. Bu araştırmada, betimsel ve tarihsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda, yeri geldikçe taşınmazlar konusunda yapılan hukuki düzenlemelere de çalışmada yer verilmiştir. Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan yıllık faaliyet raporları incelenmiş ve veriler derlenmiştir. Küreselleşmenin etkileri sonucu Hazine taşınmazlarının idaresine ilişkin işlemlerin yoğunluğunda yaşanan değişimler bu çalışmanın özetini oluşturmaktadır. ANAHTAR KELİMELER Küreselleşme, Ulus Devlet, Kamu Yönetimi, Hazine Taşınmazları, İrtifak Hakkı Tesisi, Kiralama, Satış.
Özet (Çeviri)
The gaining and maintenance of economic independence for countries depends on the effective and efficient utilization of national resources. In this sense, the phenomenon of globalization has emphasized the importance of the strategic management of economic resources. This study focuses on Treasury real estate. Because the Treasury real estate is among the more important public resources that need to be studied in Türkiye. Legal regulations concerning the administration of Treasury real estates in Türkiye are non-comprehensive regulations and were part of other regulations until the 2000s. However, new structural/legal regulations were made in 2000s, which can be attributed to the effects of the globalization. During this period, the significance of Treasury real estate has progressively increased. The aim is to bring the Treasury real estate into the economy in the short, medium and long term. Significant legal and institutional regulations have been made towards this goal. The main purpose of this study is to explore the changes and transformations in the management of Treasury real estate since the 2000s, focusing on the impact of globalization. Descriptive and historical research methods are used in this study. In this context, legal regulations regarding Treasury real estate are also included. Annual activity reports published by the General Directorate of National Real Estate are examined and data are compiled. The changes in the intensity of management of Treasury real estate under the influence of globalization constitute the summary of the study. KEY WORDS Globalizations, Nation State, Public Admnistration, Treasury Real Estates, Establishment of Easements Right, Renting, Selling.