Derin öğrenme ile diyabet hastalığı riskinin tahmin edilmesi üzerine yapılmış çalışmalar
Predicting the risk of diabetes with deep learning studies conducted on networks
  1. Tez No: 858817
  2. Yazar: BESTE ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİBE MANAV MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Derin öğrenme, tıp alanında son yıllarda büyük bir ilgi çekmiştir ve bu ilgi, diyabet hastalığının teşhisi ve yönetiminde potansiyel bir devrim yaratma fırsatı sunmaktadır. Diyabet, dünya genelinde büyük bir sağlık sorunudur ve uygun tedavi yöntemleri, erken teşhis hastaların yaşam kalitesini önemli şekilde artırabilir. Diyabet teşhis ve tedavisinde derin öğrenmenin büyük miktarda veriyi işlemesi ve karmaşık desenleri tespit etme yeteneği insanlara bu konuda yardımcı olacaktır. Kan şekeri seviyeleri, insülin kullanımı, beslenme alışkanlıkları ve genetik faktörler gibi çeşitli faktörleri diyabet teşhisi için veri türleri arasında kullanarak diyabet hastalığını daha kontrol edilebilir hale getirilmesi hedeflenmektedir. Verileri derin öğrenme modeliyle analiz ederek hastalık riskini belirlenip kişilere özel tedavi yöntemleri uygulanılması amaç edinilmiştir. Derin öğrenme karmaşık ilişkileri belirleme yeteneğiyle verileri analiz ederken diyabet risk faktörlerini tanımlayabilir ve diyabet riskini tahmin edebilir. Bu sayede hastalığın erken teşhis edilmesine, uygun tedavi planlarının oluşturulmasına ve daha etkili şekilde yönetilmesine yardımcı olunabilir. Derin öğrenme modellerini doğru şekilde eğiterek bu alandaki başarıyı artırarak diyabetli bireylerin daha konforlu hayat yaşamaları sağlanılabilir. Bu araştırma bu alandaki mevcut araştırmaları ve uygulamaların Scopus ve WOS indekslerinde ilgili anahtar kelimelerle aranıp bibliyografik analizle incelenmesine dayanmaktadır. Bu sayede derin öğrenme ile diyabet teşhisi üzerine yapılmış çalışmaların kapsamlı bir araştırması yapılmıştır. Elde edilen bulgular yorumlanarak bazı çıkarımlar yapılmıştır. Sonuç olarak diyabetle mücadelede derin öğrenmenin kullanılması hastalar için umut vadeden bir gelişme olmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte derin öğrenme aracılığıyla sağlık hizmetlerinde büyük potansiyele sahip çalışmalar yapılabilir. Bu çalışma bu çalışmalara bibliyografik bir bakış kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Deep learning has attracted great interest in the medical field in recent years, offering the opportunity to potentially revolutionize the diagnosis and management of diabetes. Diabetes is a major health problem worldwide, and appropriate treatment methods and early diagnosis can significantly improve patients' quality of life. Deep learning's ability to process large amounts of data and detect complex patterns will help people in diagnosing and treating diabetes. It is aimed to make diabetes more controllable by using various factors such as blood sugar levels, insulin use, nutritional habits and genetic factors among the data types for diabetes diagnosis. By analyzing the data with a deep learning model, it is aimed to determine the risk of disease and apply personalized treatment methods. With the ability to identify complex relationships, deep learning can identify diabetes risk factors and predict diabetes risk when analyzing data. In this way, it can be helped to diagnose the disease early, create appropriate treatment plans and manage it more effectively. By training deep learning models correctly, individuals with diabetes can live more comfortable lives by increasing success in this field. This research is based on examining existing research and practices in this field by searching Scopus and WOS indexes with relevant keywords and using bibliographic analysis. In this way, a comprehensive research was conducted on studies on diabetes diagnosis with deep learning. The findings were interpreted and some inferences were made. As a result, the use of deep learning in the fight against diabetes is a promising development for patients. With developing technology, studies with great potential can be carried out in healthcare services through deep learning. This study provides a bibliographic overview of these studies.