Gebelerde 11-14. haftada birinci trimester tarama testindeki papp-a değerinin 75 gr ogtt tarama testi, gestasyonel diyabetes mellitus üzerine ve sonuçlarına etkisi
He effect of papp-a value in the first trimester screening test between 11-14 weeks of pregnancy on 75 gram ogtt screening test and gdm (gestational diabetes mellitus) and its results
  1. Tez No: 858827
  2. Yazar: BENAN YENİKÖY DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT, DOÇ. DR. REYHAN AYAZ BİLİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gebeliğin birinci trimesterinde trizomi 21 başta olmak üzere kromozomal anomalilerin taramasında kullanılan birinci trimester tarama testinde maternal serum seviyeleri ölçülen biyomarkerlardan olan PAPP-A 'nın günümüzde IGF ve insülin metabolizması ile yakından ilişkili olduğunu gösteren çok sayıda çalışma mevcuttur. İnsülinin pik yaptığı 24 ve 28.gebelik haftaları arasında uygulanan OGTT ise günümüzde yine insülin fonksiyonuna doğrudan bağlı olan GDM tanısı için altın standart niteliğindedir. Amacımız gebenin 24 ve 28.gebelik haftasına ulaşmadan elimizdeki PAPP-A değeri ile GDM öngörülebilir ve erken önlem alınabilir mi sorusunun cevabına katkı sağlamaktır. Çalışma kapsamında örneklem sayısı G*Power (Versiyon 3.1.9.6) ile yapılan güç analizi sonucunda hesaplanmıştır. Power analizde güvenilirlik %95, güç %80 ve etki düzeyi 0,30 alınmış ve en düşük örneklem sayısı 84 olarak hesaplanmıştır. Tez çalışmasına 18-45 yaş arası kendi rızası dahilinde birinci trimester tarama testi yaptıran yine kendi rızası dahilinde 24 ve 28. gebelik haftaları arasında 75 gr OGTT yaptıran, tekil, gebeliği başarılı şekilde sonuçlanmış, takip ve doğumu hastanemizde yapılmış gebeler dahil edildi. Çoğul gebeliği olan hali hazırda diyabet tanısı olan veya antidiyabetik tedavi alan hastalar çalışmamızın dışında bırakıldı. Analizlerimizde kategorik değişkenler için frekans ve yüzde, ölçümler için ortalama ve standart sapma değerleri verilmiştir. Ölçümlerin, OGTT açısından karşılaştırılması bağımsız gruplar t testi ile analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler ile OGTT arasındaki ilişki Ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Ölçüm ve kategorik değişkenlerin, OGTT pozitifliğine etkisi ise Lojistik regresyonun Backward modeli ile analiz edilmiştir. PAPP-A seviyesi arttıkça OGTT 0,1 ve 2.saat pozitifliği, negatif yönde etkilenmiştir.Yani PAPP-A seviyelerinin azalması GDM pozitifliğinde artışa neden olmuştur.PAPP-A seviyesi düşüklüğü OGTT 0,1 ve 2.saat değerlerinde pozitifliğe neden olmuş yine aynı grupta fetal doğum ağırlıkları kalan gruba göre yüksek izlenmiştir. OGTT değeri yani GDM ile cinsiyet arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır.Anne yaşı, OGTT 1 pozitifliğine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Bebek doğum ağırlığı ile OGTT 0.saat değeri arasında benzer şekilde ilişki bulunmuştur.OGTT 0.saat pozitifliği doğum ağırlıklarını pozitif yönde etkilemişir.Ancak toplam hasta sayısındaki oranlara bakıldığında anne yaşı ve bebek doğum ağırlığı ile GDM arasında ilişki bulunmamıştır.Sigara içen hasta populasyonu ile herhangi bir saat OGTT pozitifliği arasında anlamlı bir değer bulunmamıştır. OGTT değeri yani GDM ile cinsiyet arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Anne yaşı, OGTT 1 pozitifliğine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Buna göre GDM pozitif olan annelerin yaşları ortalaması daha büyüktür. Sigara içen hasta populasyonu ile herhangi bir saat OGTT pozitifliği arasında anlamlı bir değer bulunmamıştır. Çalışmamızın araştırma konusu olan PAPP-A 75 gr OGTT testi sonuçlarının 0,1 ve 2.saat değerlerinin her birinde anlamlı farklılık göstermiştir. Buna göre gebelerde PAPP-A değeri azaldıkça annenin GDM olasılığı artmaktadır. Yani diyebiliriz ki birinci trimester tarama testi esnasında PAPP-A değeri düşük olan tespit edilen gebelere 24 ve 28.hafta arası OGTT kesinlikle önerilmeli ve tespit edildiği andan itibaren gebelere uygun diyet ve yakın izlem ile takip edilmelidir. Bu, gebelik sürecinde anne ve bebeğin sağlığını korumak ve olası riskleri önlemek için önemlidir.
Özet (Çeviri)
There are numerous studies demonstrating that PAPP-A, one of the biomarkers measured in the first-trimester screening test used for screening chromosomal anomalies primarily trisomy 21 in the first trimester of pregnancy, is closely associated with IGF and insulin metabolism. The OGTT applied between 24 and 28 weeks of pregnancy, when insulin peaks, is currently the gold standard for the diagnosis of GDM directly related to insulin function. Our aim is to contribute to the answer to the question of whether GDM can be predicted early and preventive measures can be taken with the PAPP-A value we have before the pregnant woman reaches the 24th and 28th weeks of pregnancy. The sample size was calculated based on a power analysis performed with G*Power (Version 3.1.9.6). In the power analysis, a confidence level of 95%, power of 80%, and effect size of 0.30 were assumed, and the minimum sample size was calculated as 84. Pregnant women aged 18-45 who underwent first-trimester screening tests and voluntarily underwent 75g OGTT between the 24th and 28th weeks of pregnancy, and whose pregnancies were successfully completed, followed up, and delivered at our hospital were included in the thesis study. Patients with multiple pregnancies, already diagnosed with diabetes, or receiving antidiabetic treatment were excluded from our study. Frequency and percentage for categorical variables, and mean and standard deviation values for measurements were provided in our analyses. The comparison of measurements in terms of OGTT was analyzed by independent samples t-test. The relationship between categorical variables and OGTT was analyzed by Chi-square test. The effect of measurements and categorical variables on OGTT positivity was analyzed by the Backward model of Logistic regression. As PAPP-A levels increase, the positivity of OGTT at 0, 1, and 2 hours is negatively affected. In other words, a decrease in PAPP-A levels has led to an increase in GDM positivity. Low PAPP-A levels have caused positivity in OGTT at 0, 1, and 2 hours, and in the same group, fetal birth weights were observed to be higher compared to the remaining group. There was no significant relationship found between OGTT values (i.e., GDM) and gender. Maternal age showed significant differences relative to OGTT positivity at 1 hour. Similarly, a relationship was found between baby birth weight and OGTT at 0 hours. OGTT positivity at 0 hours positively influenced birth weights. However, when looking at the total number of patients, there was no relationship found between maternal age, baby birth weight, and GDM. There was no significant value found between the population of smoking patients and positivity in any hour of OGTT. The research topic of our study, PAPP-A, has shown significant differences in the results of the 75g OGTT test at 0,1, and 2 hours. Accordingly, as the level of PAPP-A decreases in pregnant women, the likelihood of the mother having GDM increases. We can say that pregnant women who are found to have low PAPP-A levels during the first trimester screening test should definitely be recommended an OGTT between 24 and 28 weeks. From the moment it is detected, they should be followed up with a suitable diet and close monitoring. This is important to protect the health of the mother and baby during pregnancy and to prevent potential risks.