Analysis of gaussian beam diffraction by a conductive half-plane
Gauss hüzmesinin iletken yarım düzlemden kırınımının analizi
  1. Tez No: 858826
  2. Yazar: ÖMER KEMAL ÇATMAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHD JARAD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Işın huzmesinin iletken bir yarım düzlem tarafından kırılması elektromanyetikte, bir elektromanyetik radyasyon ışınının iletken bir yüzeyle karşılaştığında ortaya çıkan bir fenomendir. Yüzey ışını kırar ve sonuçta ortaya çıkan alan dağılımı komplekstir. İletken yarım düzlem tarafından ışın kırılması probleminin uzun bir geçmişi vardır ve Sommerfeld'in 20. yüzyılın başlarında yaptığı çalışmalara dayanmaktadır. Sommerfeld, problemin temel bir çözümünü geliştirdi ve bu çözüm günümüzde hala kullanılmaktadır. Son yıllarda, ışın kırılması problemine ilgi artmıştır, çünkü bu problemin antenlerin tasarımı, radar sistemleri ve optik sistemler gibi çeşitli alanlarda uygulamaları vardır. Bu tez, iletken bir yarım düzlem tarafından bir Gauss ışınının saçılması ve kırılması üzerine çalışmaktadır. Gauss ışını oluşturmak için karmaşık nokta kaynağı yöntemi kullanılır. Geometrik optik ve kırılmış alanlara yönelik değerlendirmeler, uzak alan yaklaşımı kullanılarak yapılır. Elde edilen kırılmış ve saçılmış alanlar MATLAB yardımıyla sayısal olarak çizdirilmiş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Beam diffraction by a conductive half plane is a problem in electromagnetics that arises when a beam of electromagnetic radiation encounters a conductive surface. The surface diffracts the beam, and the resulting field distribution can be complex. The problem of beam diffraction by a conductive half-plane has a long history, dating back to the work of Sommerfeld in the early 20th. Sommerfeld developed a rigorous solution to the problem, which is still used today. In recent years, there has been renewed interest in the problem of beam diffraction by a conductive half plane due to its applications in a number of fields, including antenna design, radar systems, and optical systems. This thesis studies the scattering and diffraction of a Gaussian beam by a conductive half-plane. To generate a Gaussian beam complex point source method is used. To evaluate geometrical optics and diffracted fields, the far-field approximation is used. Obtained diffracted and scattered fields plotted and examined numerically with the help of MATLAB.