6. sınıf sosyal bilgiler dersinde gazete kullanımı ile empati becerisinin ilişkilendirilmesi
Association of newspaper use with empathy skills in 6th grade social studies class
  1. Tez No: 858831
  2. Yazar: ŞEYMA KIZILATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİME ARZU GÜNGÖR AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, 6. Sınıf Sosyal Bilgiler dersinde gazete haberlerinin kullanımı ile öğrencilerin empati kurma becerisinin ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Zonguldak ili Kozlu ilçesinde yer alan bir devlet okulunda 6. sınıfta öğrenim gören 21 öğrenci oluşturmaktadır. Yapılan araştırma, 6. Sınıf Sosyal Bilgiler dersinin beşinci ünitesi olan üretim, dağıtım ve tüketim ünitesi ile sınırlıdır. Araştırmanın çalışma grubu seçilirken örneklem seçim yöntemi olarak kolay ulaşılabilir durum örneklemesi tercih edilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak çalışma yaprakları, gazete haberleri ve katılımcı gözlemci notları esas alınarak veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi, nitel veri analizi yazılımı olan NVivo 11 yardımıyla içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerden alınan cevaplar belirli kategori ve temalar altında toplanarak ifade edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin kimlikleri gizli tutulmak amacıyla Ö1, Ö2, Ö3…şeklinde ifade edilmiştir. Öğrencilerin görüşlerini dikkat çekici bir şekilde belirtmek ve toplanan verileri güvenilir bir şekilde paylaşmak amacıyla doğrudan alıntılara yer verilmiştir. Araştırma sonuçlarına baktığımızda genel olarak öğrencilerin gazete haberlerine ilgi ve merak duyarak yaklaştıklarını ve sosyal bilgiler dersine olumlu bir tutum içerisinde katıldıklarını görmekteyiz. Öğrencilerin çoğunun derse aktif ve ilgili bir şekilde katıldıkları görülmüştür. Ülkemizin kaynakları ve ekonomik faaliyetleri, kaynakların bilinçsizce tüketimi, insanların canlı yaşamına verdikleri zararlar, ülkemiz koşullarında gerçekleştirilebilecek yatırım projeleri, vergi verme sorumluluğu, nitelikli insan gücünün topluma katkıları ve meslek seçimi gibi konular etrafında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında öğrenciler etkin bir şekilde empati kurma çabası içerisinde olmuşlardır. Öğrencilerin gazete haberlerinde yer alan kişi ve olaylarla empati kurarken, karşısındaki kişiyi anlamaya çalışma duygu ve düşüncesi içinde oldukları tespit edilmiştir. Bu kapsamda öğrenciler, çevrelerinde olup biten güncel haberler aracılığıyla başkalarının duygu ve düşüncelerini anlama, onlara karşı duyarlı olma anlayışı içinde olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to correlate the use of newspaper news in the 6th Grade Social Studies course with students' empathy skills. Action research design, one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 21 students studying in the 6th grade at a public school in Kozlu district of Zonguldak province in the 2022-2023 academic year. The research is limited to the production, distribution and consumption unit, which is the fifth unit of the 6th Grade Social Studies course. While selecting the study group for the research, easily accessible case sampling was preferred as the sample selection method. In the study, data were collected based on worksheets, newspaper news and participant observer notes as data collection tools. The data obtained was analyzed using the content analysis method with the help of NVivo 11, a qualitative data analysis software. The answers received from the students were grouped and expressed under certain categories and themes. In order to keep the identities of the students participating in the research confidential, they are expressed as Ö1, Ö2, Ö3… Direct quotations are included in order to express the students' opinions in an eye-catching way and to share the collected data reliably. When we look at the results of the research, we see that, in general, students approach newspaper news with interest and curiosity and participate in the social studies course with a positive attitude. It was observed that most of the students participated in the lesson actively and interestedly. Students have actively tried to empathize within the scope of studies carried out around issues such as our country's resources and economic activities, unconscious consumption of resources, the damage they cause to people's lives, investment projects that can be realized in our country's conditions, tax paying responsibility, contributions of qualified human resources to society and career choice. It has been determined that while students empathize with the people and events in the newspaper news, they have the feeling and thought of trying to understand the other person. In this context, students have the understanding of understanding the feelings and thoughts of others through the current news happening around them and being sensitive to them.