Forming metal sheets in pure shear
Sac metallerin saf kesme gerilmesi altında şekillendirilmesi
  1. Tez No: 858848
  2. Yazar: HÜSEYİN MERT DEDEBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OMER MUSİC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Esnek metal şekillendirme yöntemleri düşük takım bağımlılığı ile sürdürülebilir prosesler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bir prosese farklı yollardan esneklik kazandırılabilir. Bu tez farklı şekillendirme mekaniklerini birleştirerek yeni bir uygulama yöntemi sunmaktadır. Saf kesme gerilmesiyle şekillendirme işlemi kendine özgü mekanikleri ile sac metali kalınlık değişimi olmadan şekillendirir. İşlem kalınlıktaki küçük bir değişim ile sacın geometrik şeklinin değiştirilmesine olanak tanır. Tez içerisinde bu olasılık çalışılırken süreç ve test aşamalarının sonlu elemanlar analizi ile desteklenmiştir. Ardından fiziksel denemeler gerçekleştirilip analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Flexible metal forming studies aim to develop sustainable processes with low tool dependency. There are different ways to make a process flexible. This thesis combines different mechanics and presents a new application. The pure shear forming process contains novel mechanics that form sheet metal without thickness change. This thesis aims to develop a novel, sustainable process that can achieve sheet metal forming with no thickness change by changing only the in-plane geometry of the workpiece. The possibility is studied within the thesis with process and test design and supported with finite element analysis. Lastly, physical trials are conducted and compared with the analysis results.