239 numaralı Ankara Şer'iyye Sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H.1252-1253/m.1836-1837)
Transcription and evaluation of the numbered 239 Ankara religion -record (H.1252-1253/m.1836-1837)
  1. Tez No: 858847
  2. Yazar: GÖKHAN BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
239 numaralı Ankara Şerʻiyye Sicili Hicri 9 Muharrem 1252 – 1 Muharrem 1253 tarihleri arasında Ankara mahkemesinde görülen dava kayıtları ve başka makamlardan gönderilip deftere kaydedilen belgelerden oluşmaktadır. Dava kayıtları ve tevzi defteri sayesinde Ankara'nın yönetim mekanizması, tarihî coğrafyası, Osmanlı hukuk sisteminin işleyişi, demografik yapı, kültürel izler, halkın sosyal, ekonomik ve dinî yaşantısı, şehirde tarım, hayvancılık ve üretim-tüketim kapasitesi vb. alanlarda üretilen istatistiki bilgilerle veri analizi yapma imkânı bulabilmekteyiz. Bu çalışmada zaman ve mekân bağlamında Ankara'nın idari ve sosyoekonomik tarihi ile konu bağlamında Osmanlı hukuk sistemi ve Osmanlı arşiv kaynaklarının kullanılabilirliği noktalarında literatüre katkı sağlanmaya çalışılmıştır. Şehirde farklı etnik unsur ve dinlere mensup kişilerin (Müslüman, Hristiyan, Yahudi, Türk, Ermeni) farklı mahallelerde huzur ve güven içinde yaşadığı belirlenmiştir. Sicil toplam 50 varak ve 200 adet belgeden oluşmaktadır. Bu belgeler alım-satım, borç, miras, nafaka, mehir, vakıf, atama ve azil gibi konuları içermektedir. Bu açıdan sicilin sosyal tarih araştırmaları için önemli bir kaynak olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The numbered 239 Ankara religion record consists of the documents recorded in book, sent from other authorities and the suit records heard in Ankara law court through 1836-1837. Thanks to the suit records and the allocation book, we may find opportunity to make the data analysis with the statistical information produced in the fields such as the management mechanism, the historical geography of Ankara,running of the Ottoman law system,demographical structure, cultural signs, social,economic and religious living of public, the production-consumption capacity for agriculture, husbandry and commercial ways in city. In this study in context of time and place it is tried to contribute to some extent to literature in the usability points of the ottoman archive resources and the Ottoman law system in the subject context with the administrative and socio-economic history of Ankara. It has been determined that people of different ethnicities and religions live in peace and security in different neighborhoods in the city. The registry consists of a total 50 pages and 200 documents. These documents include issues such as purchase andsale,debt,inheritance, alimony, dowry, foundation, appointment and dismissal. In this respect, the registry is thought to be an important source for social history research.