10-14 yaş arası çocuklarda spora başlama nedenlerinin karşılaştırılması (Bitlis-Bursa ili örneği)
Comparison of reasons for starting sports in children aged 10-14 (Bitlis-Bursa province example)
- Tez No: 858849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma 10-14 yaş aralığındaki ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin spora katılım güdülerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubu Bursa ve Bitlis ilinde ilkokul ve ortaokulda öğrenim gören 266 erkek (%66,5) 134 kadın (%33,5) olmak üzere 400 gönüllü öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”ve“ Spora Katılım Güdüsü Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the sports participation motivations of primary and secondary school students between the ages of 10-14. The research group consists of 400 volunteer students, 266 males (66.5%) and 134 females (33.5%) studying in primary and secondary schools in Bursa and Bitlis.“Personal Information Form”and“Sports Participation Motivation Scale”were used as data collection tools in the research.