Ürün geliştirmede toplam tasarım ve bilgisayar programları
Total design and computer programs in product improvement
- Tez No: 85885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÜRÜN GELIŞTİMEDE TOPLAM TASARIM ve BİLGİSAYAR PROGRAMLARI (Yüksek Lisans Tezi) Ünal SEVİNÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 ÖZET Tüketici yada kullanıcıyı memnun edecek, ürün tasarımını başarıya ulaştıracak teknik ve teknolojik konular detaylı olarak bu tezde araştırılıp incelenmiştir. Teknik ve teknolojik metodları ürün tasarımı üzerinde birleştiren toplam tasarım yaklaşımı ve aşamaları açıklanmıştır. Toplam tasarım basamakları kullanıcı ihtiyaçları ve pazar araştırması, tasarım istemleri, kavramsal tasarım, detay tasarımı, imalat ve satış olarak adlandırılmıştır. Kavramsal tasarımda verilen matris metodları Ostim organize sanayi bölgesinde, dişli çark tasarımı için Ermaksan, jinekolojik muayene masası için Eryiğit Makina ve tambur mili montaj ünitesi için Pres-San firmalarında uygulanmış olup, seçilen kavramsal tasarımlar üretilmiş ve kullanılmaktadır. Aydın kalıp firmasının spot lambaları detay tasarımı yaklaşımı ile kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde geliştirilmiştir. Yine taşıyıcı spot lambası montaj tasarımı toplam tasarımın imalat aşamasında parça sayısı ve montaj süresi azaltılıp daha ekonomik olarak geliştirilmiştir. Satış ve yönetimde statik ve dinamik kavramlar ile ürün parti büyüklüğüne göre üretim örneklerle tartışılmıştır. Ayrıca toplam tasarım basamaklarında kullanılan bilgisayar programları ve özellikleri verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6260801 Toplam tasarım, detay tasarım, kavramsal tasarım 233 Doç. Dr. Kerim ÇETİNKAYA
Özet (Çeviri)
TOTAL DESIGN AND COMPUTER PROGRAMS IN PRODUCT IMPROVEMENT (M.Sc.Thesis) Ünal SEVİNÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (September 1999) ABSTRACT The technical and technological topics that will bring the product design to success are searched and examined in detail in this thesis, which would satisfy the user or the consumer. The total design aproaches and phases, combining the technical and technological methods upon the product desing are defined. The total desing steps, the needs of the users, market research design demands, concept design, detail design, are called, as manufacturing and sales. The matrix methods given in the concept design are applied to Ostim Organized Industry site, gear design to Ermaksan, gynecologic treatment table to Eryiğit Makine and transmission shaft assembly unit to Pres-San Firms and the chosen concept designs are produced and used. Spot light of Aydın Kalıp firmware improved by using detail design approach in order to meet the user's reguirements. In the same sense, the spot light older assembly design is improved economically by lessening the lot number and time of assembly. In sales and management part, static and dynamic concepts and also the production according to product lot size are discussed with examples. In addition, some computer programs and their properties are mentioned that are used in design steps. Science code Key Words Page Number Adviser 6260801 Total Design, Detail Design, Concept Design 233 Doç. Dr. Kerim ÇETİNKAYA