İntravenöz kateter girişiminde lokal sıcak ve soğuk uygulamanın ağrı ve hemodinamik parametrelere etkisi
The effect of local hot and cold application on pain and hemodynamic parameters in intravenous catheter intervention
  1. Tez No: 858855
  2. Yazar: YAĞMUR ÖZTÜRK PİŞİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY SAĞKAL MİDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yoğun bakım hastalarında intravenöz kateter girişimi öncesi sıcak ve soğuk uygulamanın ağrı ve hemodinamik parametrelere etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma randomize kontrollü deneysel tipte bir çalışmadır. Çalışma örneklemini Manisa Şehir Hastanesi 2. Basamak Yoğun Bakım ünitesinde yatan 60 (20 sıcak uygulama, 20 soğuk uygulama, 20 kontrol grubu) intravenöz tedavi alan hasta oluşturmuştur. Veriler Hasta Tanılama Formu, Hemodinamik Parametreler, Damar Derecelendirme Ölçeği ve Sayısal Derecelendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Bulgular: Sıcak uygulama, soğuk uygulama ve kontrol gruplarındaki hastaların tanıtıcı özellikleri ve tanımlayıcı istatistikleri karşılaştırıldığında, üç grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlendi (p>0,05). İşlem öncesi sıcak, soğuk ve kontrol grubundaki hastaların %50'sinde venler görülüyor ama palpe edilemiyor şeklindedir. İşlem sonrası sıcak ve soğuk uygulama grubundaki hastaların %40'ının damar derecelendirmesinin“venler zor görülüyor ve palpe edilebiliyor”ve % 30-35'inin“ venler zor görülüyor ve palpe edilebiliyor”şeklinde olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study examines the effect of hot and cold applications on the pain and hemodynamic parameters of patients in intensive care before intravenous catheter application. Materials and Methods: This research is a randomized controlled experimental type study. The study sample consisted of 60 patients receiving intravenous treatment (20 hot application, 20 cold application, 20 control group) in the Secondary Intensive Care Unit of Manisa City Hospital. The tools used to collect data are as follows; Patient Diagnosis Form, Hemodynamic Parameters, Vascular Rating Scale, Numerical Rating Scale. Results: As the descriptive characteristics and descriptive statistics of the patients in the hot application, cold application and control groups were compared, it was determined that there was no statistically significant difference between the three groups (p>0.05). Before the procedure, data are visible but not palpable in 50% of the patients in the hot, cold and control groups. After the procedure, it was found that the vascular rating of 40% of the patients in the hot application and cold application groups was“data are difficult to see and can be palpated”and 30-35% of them were“ veins are difficult to see and can be palpated”. It was determined that there was no significant difference between the mean pain intensity scores of the patients in the hot application, cold application and control groups before the procedure (p>0.05).