YÜKSEK KATLI BİNALARDA DEPREM YÖNETMENLİĞİNİNİNCELENMESİ
YÜKSEK KATLI BİNALARDA DEPREM YÖNETMENLİĞİNİNİNCELENMESİ
- Tez No: 858856
- Danışmanlar: DR. BURAK TOYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde yapılan ve gelecekte de yapılması muhtemel olan insanların kalabalık olarak bir arada bulunduğu içlerinde çok farklı işlevlerin olduğu yüksek katlı yapıların emniyette olması büyük önem arz etmektedir. Bu sebeplerle ülkemizde de yeni başlayan yüksek katlı yapıların tasarımlarında belirli kriterler getirebilmek can ve mal güvenliği sağlayabilmek adına 2018 yılının sonlarında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği yayınlanmıştır. Daha önceki yapılan yapılarda yüksek bina tasarımı olarak genel kabul görmüş yönetmelik bulunmamaktaydı fakat bazı büyükşehirler örneğin İstanbul kendi bünyesinde yönetmelik anlamına gelen belirli kriterler ile bu yapıları denetlemekteydi. Yüksek katlı yapılar gerek deprem yükleri gerek hareketli ve sabit yükler altında yapısal anlamda büyük performanslar göstermelidirler. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği yapıların analizlerini doğrusal analiz yöntemleri ve doğrusal olmayan analiz yöntemleri olarak ikiye ayırmıştır. Doğrusal analiz yöntemleri eşdeğer deprem yükü yöntemi ve model analiz yöntemlerinden oluşmakta iken doğrusal olmayan yöntemler itme yöntemi ve zaman tanım alanında analiz yöntemlerinden oluşmaktadır. Yüksek binaların tasarımında ise bu iki yönteminde kullanılması zorunlu kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is of great importance that the high-rise buildings, which are built today and are likely to be built in the future, and where people come together in large numbers, have very different functions and are safe. For these reasons, the Turkish Building Earthquake Regulation, which came into force at the end of 2018, was published in order to bring certain criteria in the design of new high-rise buildings in our country and to ensure life and property safety. In previous buildings, there was no generally accepted regulation for high-rise building design, but some metropolitan cities, such as Istanbul, were inspecting these structures with certain criteria, which means regulations within their own body. High-rise buildings should show great structural performance under both earthquake loads and live and fixed loads. The Turkish Building Earthquake Code divides the analysis of structures into linear analysis methods and nonlinear analysis methods. While linear analysis methods consist of equivalent earthquake load method and modal analysis methods, nonlinear methods consist of thrust method and analysis methods in time history. In the design of high-rise buildings, it is mandatory to use these two methods.