II. Dünya Savaşı sonrası küreselleşmenin ulus-devletler üzerindeki etkisi
II. the impact of post-World War globalization on nation state
- Tez No: 858858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZAKİR SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Dünya tarihinde küresel boyuttaki en büyük değişimlerin kökeninde ekonomik etkiler yer almaktadır. Bu dönüşümü terimsel olarak karşılayan küreselleşme, beraberinde birçok değişikliği getirmiştir. Ulus-devletler kimi zaman mecbur kalarak kimi zaman isteyerek küresel değişim politikalarına ayak uydurmuşlardır. Küresel sermaye sahipleri ulus-devletleri kolayca yön verilebilecek devletçikler olarak görmektedir. Dolayısıyla ulus-devletleri ve tüm dünya insanlarını son derece etkileyen küreselleşme kavramı artık somutlaştırılmalıdır. II. Dünya Savaşı sonrasında ekonomik yıkıma uğrayan ulus-devletler, güvenlik kaygısıyla ve ekonomik endişelerle işbirliğine ihtiyaç duydukları için küresel politikalarını bahsedilen yönlendirmeler doğrultusunda değiştirmeye başlamışlardır. Küreselleşme günümüz dünyasında ekonomiden siyasete, sağlıktan gıdaya, göçmen krizinden ulus-devlet bağımsızlığına varana kadar birçok alana etki edecek güce ulaşmıştır. Yapılan çalışma ultra kapitalist küresel yapıya evirilen sermaye birikiminin ulus-devlet egemenliğine engel olduğu hipotezinden hareketle, küreselleşmenin ulus-devlet bağımsızlığına olumlu ve olumsuz etkileri ile ulus-devletleri dönüştüren süreçleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmamızda ikincil kaynakların nitel araştırma teknikleriyle incelenmesi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmamızın kapsamı ise II. Dünya Savaşı'ndan sonraki sürece yoğunlaşmak üzere sınırlandırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda küreselleşmenin ve küresel sermayenin ekonomiden siyasete, sağlıktan gıdaya, göçmen krizinden ulus-devlet bağımsızlığına etki edecek güce ulaştığı ve ulus-devlet egemenliğine tehdit oluşturduğu bulgularına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic effects are at the root of the biggest global changes in world history. Globalization, which meets this transformation in terms of terms, has brought with it many changes. Nation-states have kept up with global change policies, sometimes by necessity and sometimes by choice. Global capital owners see nation-states as statelets that can be easily manipulated. Therefore, the concept of globalization, which greatly affects nation-states and all the people of the world, must now be concretized. II. Nation-states, which suffered economic devastation after World War II, began to change their global policies in line with the mentioned directions because they needed cooperation due to security concerns and economic concerns. In today's world, globalization has reached the power to affect many areas, from economy to politics, from health to food, from the immigrant crisis to nation-state independence. Based on the hypothesis that capital accumulation evolving into an ultra-capitalist global structure prevents nation-state sovereignty, the study aims to evaluate the positive and negative effects of globalization on nation-state independence and the processes that transform nation-states. In our study, the method of examining secondary sources with qualitative research techniques was used. The scope of our study is II. It is limited to focusing on the period after World War II. As a result of the study, it was found that globalization and global capital have reached the power to affect everything from economy to politics, from health to food, from the immigrant crisis to nation-state independence, and pose a threat to nation-state sovereignty.