Bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların yatırım kararlarında analitik hiyerarşi sürecinin kullanılması
Use of the analytical hiyerarchy process in the investment decission of companies operating in the informatics sector
- Tez No: 858863
- Danışmanlar: PROF. DR. CANTÜRK KAYAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalarının karşılaştığı önemli bir karar noktası, uygun bilgisayar donanımı ve yazılımının seçimidir. Bu seçim, şirketlerin operasyonel verimliliğini ve pazardaki rekabetçilik durumunu doğrudan etkileyen kritik bir faktördür. Karar alma sürecinde, yönetim bilişim sistemlerinin, özellikle de Analitik Hiyerarşi Süreci'nin (AHS) kullanımı büyük bir önem taşır. AHS, çeşitli kriterlere dayalı karar verme süreçlerinde kullanılan etkili bir yöntem olup, farklı bilgisayar modelleri ve konfigürasyonları arasında detaylı bir karşılaştırma yapılmasına olanak sağlar. Bu süreç, genellikle performans, maliyet, garanti ve servis seçenekleri, teknolojik uyumluluk ve kullanıcı ihtiyaçları gibi çeşitli kriterlere dayanır. Çalışmada, öncelikle firmaların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak kriterler belirlenmiştir. Bu kriterler içinde donanım performansı, maliyet etkinliği, kullanım kolaylığı, sistem uyumluluğu, genişletilebilirlik, garanti ve teknik destek hizmetleri ön plana çıkmaktadır. Piyasadaki çeşitli bilgisayar markaları ve modelleri bu kriterler doğrultusunda listelenmiş, her bir model bu ölçütler bazında değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme süreci, her bir bilgisayar alternatifinin, belirlenen kriterler doğrultusunda detaylı bir analizini içermekte ve bu analiz, AHS metodolojisi kullanılarak yapılmıştır. Yapılan bu karşılaştırmalı analiz, her bir bilgisayar modelinin farklı kriterlere göre nasıl performans gösterdiğini ortaya koymuş, bu sayede her modelin toplam puanı hesaplanmıştır. Analiz sonucunda, en yüksek toplam puana sahip olan bilgisayar modeli, firmanın ihtiyaçlarına en uygun seçim olarak öne çıkmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında bu çalışmanın gerek bilişim sektöründe yer alan firmalara gerekse tevsi yatırımı yapan firmalara çeşitli katkılar sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
An important decision point faced by companies operating in the IT sector is the selection of appropriate computer hardware and software. This choice is directly a critical factor in the difference in ranges and markets. The decision-making process, management informatics results, especially the use of the Analytical Hierarchy Process (AHP) are of great importance. AHP is an effective method used in decision making based on various parameters and allows a detailed combination between different computer models and details. This process is often based on various performance ranges such as cost, warranty and service options, technological compatibility, and user characteristics. In the study, initial needs are determined so that they are well met. In this degradation, hardware performance, cost effectiveness, ease of use, system compatibility, expandability, warranty and technical support services are at the forefront. Various computer brands and models on the market are listed according to these markets, and each model is evaluated on this basis. This evaluation process involves a detailed analysis of the stored portions of a computer alternative, and this analysis is created using AHP strategies. This comparative analysis revealed how each computer model performed according to its different variables, thus the total score of each model was calculated. As a result of the analysis, the computer model with the highest total score emerged as the brand name and appropriate choice. The results obtained in this way are ensured to provide various contributions to the companies that invest heavily in the IT sector.