Kimya lisans öğrencilerinin stereokimya konusundaki bilimsel terimlerle ilgili farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Examination of awareness levels of chemistry graduate students about scientific terms of stereochemistry
- Tez No: 858880
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TAŞKESENLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Kimya Bölümü öğrencilerinin Organik Kimya dersi kapsamındaki“Stereokimya”ünitesinde geçen bilimsel terimlere yönelik olarak farkındalık düzeylerinin belirlenmesidir. Yöntem: Mevcut araştırmada öğrencilerin organik kimya dersinin ünitelerinden biri olan“stereokimya”konusunda derslerde öğrendikleri bilimsel terimlerle ilgili farkındalık düzeylerinin incelenmesi amaçlandığından betimsel tarama deseni tercih edilmiştir. Tarama deseninin kullanılma amacı araştırma konusu ile ilgili var olan durumun fotoğrafını çekerek bir betimleme yapmaktır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, nicel ve nitel veri analiz teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Ankette yer alan bilimsel terimleri katılımcıların bilip bilmediklerine yönelik algılarına dair cevapları nicel betimsel analiz teknikleri ile çözümlenmiştir. Sonuçlar frekans ve yüzde oranları şeklinde sunulmuştur. Bulgular: Her bir terimin tanımını bildiğini düşünen ikinci sınıf öğrencilerinin oranı %66 ile %77 aralığında değişmektedir. Üçüncü sınıflarda bu oran %50 ile %100 aralığında değişmektedir. Katılımcıların tanımlamakta en çok zorlandıkları terimler; stereoizomer, düzlem polarize ışık, substitüent ve asimetrik karbondur. Diğer taraftan araştırma kapsamında enantiomer ve konfigürasyon terimleri öğrencilerin çoğu tarafından doğru tanımlanmıştır. Sonuçlar: Bu bağlamda araştırma kapsamında ortaya çıkan ilk sonuç, stereokimya konusu kapsamında geçen terimlerin tanımlarını üniversite öğrencilerinin bildiklerine dair inançları ile gerçekte bu terimlerin doğru tanımları arasında görece farklılık olduğudur. Araştırma kapsamında ortaya çıkan diğer bir sonuç ise, bazı terimlerde (geometrik izomer, kiral molekül ve konformer) ikinci sınıfların üçüncü sınıflara göre, bazı terimlerde (stereokimya, konformasyon, enantiomer, düzlem polarize ışık, optikçe aktiflik, substitüent, asimetrik karbon) ise üçüncü sınıfların ikinci sınıflara göre daha doğru tanımlamalar yaptıklarıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to determine the awareness levels of Chemistry Department students regarding the scientific terms used in the“Stereochemistry”unit within the scope of the Organic Chemistry course. Method: In the current study, the descriptive survey design was preferred because it was aimed to examine the students' awareness levels of the scientific terms they learned in the course of“stereochemistry”, one of the units of the organic chemistry course. The purpose of using the scanning pattern is to make a description by taking photographs of the existing situation regarding the research subject. The data obtained within the scope of the research were analyzed using quantitative and qualitative data analysis techniques. The participants' answers regarding their perceptions of whether they knew the scientific terms in the survey were analyzed using quantitative descriptive analysis techniques. Findings: The percentage of second grade students who think they know the definition of each term varies between 66% and 77%. The correct answer rate for 15 terms by all participants is 59%. The terms that participants had the most difficulty in defining were; stereoisomer, plane polarized light, substituent and asymmetric carbon. On the other hand, within the scope of the research, the terms enantiomer and configuration were defined correctly by most of the students. Conclusions: In this context, the first result of the research is that there is a relative difference between university students' beliefs that they know the definitions of the terms within the scope of stereochemistry and their correct definitions of these terms in reality. Another result of the research is that in some terms (geometric isomer, chiral molecule and conformer) the second classes are higher than the third classes, and in some terms (stereochemistry, conformation, enantiomer, plane-polarized light, optical activity, substituent, asymmetric carbon) the third classes are higher than the second classes.