Yaşlıların algıladıkları sosyal destek ve psikolojik dayanıklılık ile ölüm kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the perceived social support and psychological resilience and death anxiety os the elderly
- Tez No: 858883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN ÇETİNKAYA BÜYÜKBODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bebeklik, çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik gibi insan gelişim dönemlerinden sadece biri olup çöküşlerin ve kayıpların yoğun olarak yaşandığı yaşamın son aşaması olarak tanımlanan yaşlılık döneminde bireylerin yaşamında ölüm, ölüm kaygısı, algılanan sosyal destek ve psikolojik dayanıklılık gibi unsurlar etkili olmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, yaşlıların algıladıkları sosyal destek ve psikolojik dayanıklılıkları ile ölüm kaygısı arasındaki ilişkinin ortaya konulması ve yaşlı bireylerin bu dönemde karşılaşmış olduğu problemlerin çözülmesinde etkili olan sosyal hizmet uygulamalarına değinmektir. Araştırmanın evrenini Muş ilinde yaşayan 60 yaş üzeri yaşlı bireyler oluştururken araştırmanın çalışma grubunu Muş ilinin Bulanık ilçesinde yaşayan araştırmaya katılmaya gönüllü 60 yaş ve üzeri 302 yaşlı birey oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubu olasılık dışı örnekleme yöntemlerinden kartopu örnekleme modeline göre oluşturulmuştur. Araştırmada sonucunda yaşlı bireylerde ölüm kaygısı ile çok boyutlu algılanan sosyal destek ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişki saptanmıştır. Buna göre yaşlı bireylerde ölüm anksiyetesi arttıkça çok boyutlu algılanan sosyal destek ve psikolojik dayanıklılığın artabileceği saptanmıştır. Yaşlı bireylerin ölüm kaygısının azaltılmasında sosyal hizmet uygulamalarına gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Infancy is only one of the periods of human development such as childhood, adolescence and adulthood, and elements such as death, death anxiety, perceived social support and psychological endurance are effective in the life of individuals during old age, which is defined as the last stage of life in which collapses and losses are experienced. In this context, the aim of the research is to reveal the relationship between social support and psychological resilience perceived by the elderly and death anxiety, and to Decipher the social work practices that are effective in solving the problems faced by elderly individuals during this period. While the universe of the research was composed of elderly individuals over the age of 60 living in the province of Muş, the working group of the research was composed of 302 elderly individuals aged 60 and over who volunteered to participate in the research living in the Bulanık district of the province of Muş. The working group of the research was formed according to the snowball sampling model, one of the nonprobability sampling methods. As a result of the research, the relationship between death anxiety and multidimensional perceived social support and psychological endurance in elderly individuals has been determined Decently. Accordingly, it has been found that multidimensional perceived social support and psychological resilience may increase as death anxiety increases in elderly individuals. Social work practices are needed to reduce the death anxiety of elderly people.