Çevrimiçi rekabetçi oyunların sosyal, kültürel ve duygusal etkilerine yönelik bir değerlendirme
An evaluation of the social, cultural and emotional effects of online competitive gaming
  1. Tez No: 858896
  2. Yazar: ZEYNEP ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE SATILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, çevrimiçi rekabetçi oyunların dünya genelinde sosyal, psikolojik ve kültürel alanlarda oluşturduğu olumlu ve olumsuz etkilere değinerek, çevrimiçi rekabetçi oyun kültürünün dünya toplumlarının kültürünü ne şekilde ürettiği üzerine odaklanacaktır. Johan Huzinga'nın oyunu bir kültür yapıcı olarak tanımladığı teorisi temel alınarak, çevrimiçi rekabetçi oyunların bir kültür yapıcı olarak toplumsal etkileri teorik boyutta tartışılacaktır. Bu bağlamda yapılacak teorik ve akademik araştırmaların yanı sıra bazı yeni sosyolojik konseptlere yer verilecek ve alanda üretilecek yeni bilgilerin, yenilikçi yaklaşımların, mevcut durum ve sorunların bilimsel açıdan değerlendirilmesi, ortaya konulması ve ilgili sorunlara dayalı çözüm önerilerinin geliştirilmesi için fikirlere yer verilecektir. Tez konusu, oldukça yeni bir alan olan çevrimiçi online oyunların akademik literatürde yer bulması, yeni bir meslek alanı olan e-sporun kültürlere adaptasyon sürecinin ortaya konulması, 2000'li yıllarda yükselişte olan İslamofobinin dijital oyunlar aracılığıyla üretiminin ve oyuncularda sebep olduğu psikolojik etkilerin ortaya konulması ve bir gelecek öngörüsü olan“Oyuncu (Gamer) Michael'ın”akademik bağlamda değerlendirilmesi ve literatüre kazandırılması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca çalışma kapsamında, çevrimiçi rekabetçi oyunların; sosyolojik, kültürel ve duygusal etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to focus on the positive and negative effects of online competitive games on social, psychological, and cultural aspects worldwide. It will delve into how the culture of online competitive gaming shapes the cultures of global societies, drawing on Johan Huizinga's theory that defines games as culture builders. In addition to theoretical and academic research, the study will introduce new sociological concepts and provide ideas for the scientific evaluation and resolution of existing issues. It seeks to present innovative approaches, scientifically assess the current situation and problems, and develop solution proposals based on relevant issues. The thesis topic holds significant importance for the academic literature's recognition of the relatively new field of online gaming. Furthermore, it plays a crucial role in understanding the cultural adaptation process of the emerging profession of e- sports, uncovering the production of Islamophobia that rose in the 2000s through digital games, and identifying the psychological effects it causes in players. Additionally, the study aims to academically evaluate and introduce the 'Gamer Michael' as a future prediction. Within the scope of the research, the goal is to highlight the sociological, cultural, and emotional impacts of online competitive games.