Ortaokul öğrencilerin matematikte artırılmış gerçeklik algıları ve bu konudaki görüşlerinin incelenmesi
Middle school students' perceptions of augmented reality in mathematics and their views on this subject
- Tez No: 858915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ İLHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL POÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada amaç ortaokul öğrencilerinin matematik dersinde kullanılan artırılmış gerçeklik algılarını ölçmek ve bu konudaki görüşlerini incelemektir. Araştırma nicel ve nitel veriler barındırdığından karma yöntemin açıklayıcı deseni kullanılmıştır. Bunun için öncelikle“Matematikte Artırılmış Gerçeklik Algı (MAGA) Ölçeği”geliştirilmiştir. Bu ölçekle birlikte bir Yapılandırılmış Görüşme Formu (YGF) geliştirilerek nitel veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2023-2024 öğretim yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir ilden seçilen ortaokullarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örnekleme öncelikle Artırılmış Gerçeklik (AG) hakkında bilgi sahibi olmaları ve uygulama yapmalarını sağlamak amacıyla AG tanıtım dersleri yapılmış ardından toplam 698 katılımcıya MAGA ölçeği uygulanmıştır. Sonrasında ölçek geliştirme basamakları uygulayarak nihai MAGA Ölçeği geliştirilmiştir. MAGA ölçeğinden elde edilen veriler tarama deseni kullanılarak incelenmiştir. MAGA ölçeğinin uygulandığı örneklemden belirlenen öğrenciler arasından 81 kişiye YGF uygulanarak AG hakkında görüşleri alınmıştır. Bu forma ilişkin verilerin analizinde içerik analiz teknikleri ve betimleyici istatistikler birlikte kullanılmıştır. Araştırmaya katılan 698 katılımcıdan elde edilen veriler Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) için ikiye ayrılmıştır. Verilerin analizlerini yapmak için Microsoft Excel, Word, SPSS, Lisrel ve Smart PLS programlarından yararlanılmıştır. Nitel veriler ortak temalar altında toplanarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan ortaokul öğrencilerinin MAGA cinsiyet puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı, sınıf ve akademik başarı değişkenlerine göre MAGA puanlarının farklılaştığı ve MAGA ile matematik başarısını arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür. Öğrenciler MAGA'yı öğrenme/öğretme süreçleri, bilişsel ve duyuşsal becerilerin gelişimi yönünden olumlu görmüşlerdir. Ayrıca MAGA'nın bireye dönük ve teknik sorunlarının olabileceğini de ifade etmişlerdir. MAGA'nın matematikte kullanımına ilişkin öğrenme süreci ve bireysel gelişimi geliştirdiğini vurgulamışlardır. MAGA'nın somutlaştırma noktasında içsel ve dışsal bir gelişim oluşturduğunu belirtmişlerdir. MAGA'nın duyuşsal alana, özgüvene ve matematik başarısına olumlu ve olumsuz katkılarından bahsetmişlerdir. Ayrıca AG'nin matematik dışı sayısal ve sözel disiplinlerde kullanılabileceği önermişlerdir. Dolayısıyla bu çalışmada kullanılan AG uygulamalarına benzer nesneler açığa çıkaran karekodlar ortaokul ders kitaplarına eklenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure middle school students' perceptions of augmented reality used in mathematics lessons and to examine their views on this issue. Since the research contains quantitative and qualitative data, the explanatory design of mixed method was used. For this purpose, firstly, the“Augmented Reality Perception in Mathematics (ARPM) Scale”was developed. Together with this scale, a Structured Interview Form (SIF) was developed and used as a qualitative data collection tool. The participants of the study consisted of students studying in secondary schools selected from a province in the Southeastern Anatolia Region in the 2023-2024 academic year. Firstly, AR introductory lessons were given to the sample in order to provide them with information about Augmented Reality (AR) and to enable them to apply it, and then the MAGA scale was applied to a total of 698 participants. Afterwards, the final ARPM Scale was developed by applying scale development steps. The data obtained from the ARPM scale were analyzed using a survey design. Among the students selected from the sample to which the ARPM scale was applied, 81 people were asked their opinions about AR by administering the SIF. Content analysis techniques and descriptive statistics were used together to analyze the data related to this form. The data obtained from 698 participants were divided into two parts for Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA). Microsoft Excel, Word, SPSS, Lisrel and Smart PLS programs were used to analyze the data. Qualitative data were analyzed under common themes. It was found that there was no significant difference between the ARPM gender scores of the middle school students participating in the study, ARPM scores differed according to the grade and academic achievement variables, and there was a positive relationship between ARPM and mathematics achievement. Students viewed ARPM positively in terms of learning/teaching processes and the development of cognitive and affective skills. They also stated that ARPM may have individualized and technical problems. They emphasized that ARPM improves the learning process and individual development regarding its use in mathematics. They stated that ARPM created an internal and external development at the point of concretization. They mentioned the positive and negative contributions of ARPM to affective domain, self-confidence and mathematics achievement. They also suggested that AR can be used in numerical and verbal disciplines other than mathematics. Therefore, QR codes that reveal objects similar to the AR applications used in this study can be added to middle school textbooks.