Öğretmen görüşlerine göre kırsal kesimde yaşayan yetenekli öğrencilerin güzel sanatlar lisesi resim bölümüne yönlendirilmesinde yaşanılan sorunlar: Amasya ili örneği
According to teachers' opinions, the problems experienced in directing talented students living in rural areas to the art department of fine arts high school: The case of Amasya province
  1. Tez No: 858927
  2. Yazar: ORHAN KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, Amasya ilinin kırsal kesimlerinde görev yapan resim öğretmenlerinin, öğrencilerinin Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümüne yönlendirmede yaşadıkları ve karşılaştıkları sorunların incelenmesiyle hazırlanan bir nitel durum çalışmasıdır. Bu çalışmada Resim öğretmenlerinin görev yaptıkları yerlerde öğrencileri Güzel Sanatlar Resim bölümüne yönlendirmede yaşadıkları sorunları deneyimleri, sorunların çözümü ile ilgili yaptıkları çalışmaları yönetme şekilleri incelenmiştir.Araştırmanın çalışma grubunu Amasya ili Kırsal kesimlerinden görev yapmış olan 10 Resim öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örneklemenin kolay ulaşılabilir durum örneklemesiyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a qualitative case study prepared by examining the problems experienced and encountered by art teachers working in the rural areas of Amasya province in directing their students to the Fine Arts High School Painting department. In this study, the problems experienced by art teachers in directing students to the Fine Arts Painting department where they work, their experiences and the way they manage their work in solving the problems were examined. The study group of the research consists of 10 art teachers working in rural Amasya. The study group of the research was determined by easily accessible case sampling, one of the purposeful sampling methods.