Algoritmik düşünme becerileri temelli etkinliklerin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri ve üstbilişsel farkındalıklarına etkisi
The effect of algorithmic thinking skills-based activities on the problem solving skills and metacognitive awareness of 4th grade primary school students
  1. Tez No: 858928
  2. Yazar: ESMA GÜLLÜ EGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF SÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Algoritmik Düşünme Becerileri Temelli Etkinliklerin, ilkokul öğrencilerinin problem çözme ve üstbilişsel farkındalıklarına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan bu araştırma nicel araştırma yöntemi kullanılarak planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan bir ilkokulda 4. sınıfa devam eden 25 deney ve 25 kontrol grubu olmak üzere 50 öğrenci oluşturmuştur. Örneklemin belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden benzeşik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri“Öğrenci Tanıma Formu”,“Problem Çözme Testi”ve“Üstbilişsel Farkındalık Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada öncelikle araştırmacı tarafından geliştirilen“Problem Çözme Testi ve Dereceli Puanlama Anahtarı'nın”geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Ardından“Algoritmik Düşünme Becerileri Temelli Etkinlikler”in kapsamı ve uygulama yaklaşımı belirlenerek, 18 kazanımdan oluşan bir dizi etkinlik tasarlanmıştır. Tasarlanan etkinlikler 8 hafta boyunca, haftada 2 gün olmak üzere deney grubundaki öğrencilere uygulanmıştır. Uygulamanın etkisini yordamak amacıyla, uygulama süreci başlamadan önce ve tamamlandıktan sonra deney ve kontrol grubundaki öğrencilere problem çözme testi ve üstbilişsel farkındalık ölçeği uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde, parametrik testlerden, bağımsız örneklemler ve ilişkili örneklemler t-testi, pearson çift yönlü Korelasyon analizi ve ANCOVA kullanılmıştır. Elde edilen veriler analiz edildiğinde Algoritmik Düşünme Becerileri Temelli Etkinliklerin uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin hem problem çözme becerilerinde hem de üstbilişsel farkındalık düzeylerinde pozitif yönde anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sonucu olarak öğrencilerin bulundukları deney ve kontrol gruplarının başlangıçta problem çözme ve üstbilişsel farkındalık düzeylerine ilişkin varyansları eşitken, deney grubuna uygulanan müdahale programının problem çözme ve üstbilişsel farkındalık sontest puanlarının artışına pozitif etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to determine the effect of Algorithmic Thinking Skills-Based Activities on problem solving and metacognitive awareness of primary school students, was planned and conducted using quantitative research method. A quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used in the study. The sample of the study consisted of 50 students (25 experimental and 25 control group) attending the 4th grade in a primary school in Çankaya district of Ankara province in the 2021-2022 academic year. In determining the sample, the homogeneous sampling method, one of the purposive sampling methods, was used. The data of the study were collected by using“Student Identification Form”,“Problem Solving Test”and“Metacognitive Awareness Scale”. In the study, primarily the validity and reliability analysis of the“Problem Solving Test and Rubric”which was developed by the researcher was conducted. Then, the concept and implementation approach of“Algorithmic Thinking Skills-Based Activities”were determined and a set of activities consisting of 18 outcomes were designed. The designed activities were applied to the students in the experimental group for 8 weeks, 2 sessions per week. In order to predict the effect of the implementation, the problem solving test and metacognitive awareness scale were applied to the students in the experimental and control groups before the implementation and after the implementation process was completed. The quantitative data were analyzed using independent samples and related samples t-test, Pearson two-tailed correlation analysis and ANCOVA from parametric tests. When the data obtained were analyzed, it was determined that there was a significant difference in the problem solving skills and metacognitive awareness levels of the students in the experimental group where Algorithmic Thinking Skills Based Activities were applied. As a result of the study, while the variances of the experimental and control groups were equal at the beginning, the intervention program applied to the experimental group had a positive effect on the increase in problem solving and metacognitive awareness posttest scores.