Ortaokul matematik başarısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve iyileştirilmesine yönelik öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerinin incelenmesi
Determining the factors affecting secondary school mathematics achievement and examining the opinions of students, teachers and parents on improving these factors
  1. Tez No: 858931
  2. Yazar: BEYZA YIRTAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME ŞENAY ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüz, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin hızla yaşandığı,“Bilgi Çağı”olarak adlandırılan bir dönemdir. Bu gelişmeler toplumlardaki değişimi hızlandırarak yeni ihtiyaçların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Toplumlar tarih boyunca ihtiyaçlarını gidermek için eğitim arayışına girmişlerdir, çünkü eğitim, toplumların ihtiyaçlarını karşılayacak bilgi ve birikime sahip bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Matematik, bireysel gelişimden toplumsal kalkınmaya, ekonomiden teknolojiye kadar hayatın pek çok alanında kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle matematik eğitimi, ülkeler arasında ayrışmada önemli bir faktördür. Dolayısıyla matematikte başarılı olmanın yollarını araştırmak ve bu konuda çalışmalar yapmak, dünya çapında atılması gereken temel adımlardan biridir. Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin matematik ders başarısını etkileyen faktörleri ve bu faktörlere ait değişkenleri belirleyerek, öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerini almayı amaçlamaktadır. Matematik başarısını etkileyen faktörleri belirlemenin yanı sıra, bu faktörlerin iyileştirilmesine odaklanmak da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma da ulusal ve uluslararası literatür taraması yaparak kapsamlı bir liste oluşturmayı ve ortaya çıkan faktörlere dayalı olarak öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerini alarak iyileştirme önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın birinci alt amacı olan“Ortaokul öğrencilerinin matematik başarısını etkileyen faktörler ve bu faktörlere ait değişkenler nelerdir?”sorusu doğrultusunda, öğrencilerin matematik başarılarını etkileyen faktörleri sistematik bir literatür taraması ile ortaya koymaya yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ikinci alt amacı olan“Ortaokul öğrencilerinin matematik başarısını etkileyen değişkenlere ilişkin durumların iyileştirilmesine yönelik a) öğrenci, b) öğretmen ve c) veli görüşleri nelerdir?”sorusu doğrultusunda ise, öğrenci, öğretmen ve velilerin, matematik başarısını etkileyen faktörlerin iyileştirilmesine yönelik görüşlerine olgubilim deseni ışığında başvurulmuştur. Çalışma grubu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının 1. döneminde Tekirdağ ili Çerkezköy ilçesinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 6, 7 ve 8. sınıf düzeylerinden toplam 34 öğrenci ve velisi (N=34) ile 8 matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında, öğrencilere, öğretmenlere ve velilere yönelik 3 ayrı yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşme formlarında“aile ilgisi”,“ebeveyn tutumu”,“evdeki eğitimsel olanaklar”,“ek destek/ders”,“okul iklimi”,“okulun matematik etkinlikleri için sunduğu imkanlar”,“öğretim programı”,“sınıfın fiziki özellikleri”,“disiplinli çalışma”,“matematiğe karşı ilgi ve matematikten zevk alma”,“matematiksel alt yapı”,“okuduğunu anlama başarısı”,“öğrencilerin teknoloji/internet kullanma becerileri”,“hizmet içi öğretmen eğitimi”,“MEB ders kitabını okutma”ve“öğretmenin çalışma koşulları”değişkenlerine yönelik iyileştirme görüşleri istenmiştir. Bu formlar, amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen öğrenciler, veliler ve matematik öğretmenleri ile araştırma problemine ilişkin cevapların toplanmasında kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, sorulara yönelik cevaplar ve alınan görüşler ışığında düzenlenmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen veriler, betimsel içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerinin çoğunlukla birbirini destekler nitelikte olduğu görülmüştür. Bu sonuçlardan bazıları; matematik öğretmenlerinin çoğunun öğrencilere sunulan ek destek/dersleri (Eğitim Bilişim Ağı, Destekleme Yetiştirme Kursu, basılı ve çevrimiçi kaynaklar) yeterli bulmadıkları, aynı şekilde öğrenci ve velilerin de büyük bir çoğunluğu matematik kurslarını yetersiz buldukları ve DYK'larda sınıf, süre ve zamanlamanın düzenlenmesi gerektiği; matematik başarısını artırmaya yönelik ailelerden destekleyici bir tutum içerisinde olmaları beklendiği şeklinde sıralanabilmektedir. Genel olarak öğretmen, öğrenci ve velilerin hem kendi içlerinde hem de eğitim-öğretim sürecinin diğer paydaşlarıyla iletişim halinde olması, MEB tarafından öğrencilere ve öğretmenlere sunulan materyal ve çeşitli imkanların geliştirilmesine yönelik çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today is a period of rapid scientific and technological developments called the“Information Age”. These developments have accelerated the change in societies and led to the emergence of new needs. Throughout history, societies have sought education to meet their needs, because education aims to raise individuals with the knowledge and experience to meet the needs of societies. Mathematics plays a critical role in many areas of life, from individual development to social development, from economy to technology. Mathematics education is an important factor in differentiating between countries. Therefore, investigating the ways to be successful in mathematics and conducting studies on this subject is one of the fundamental steps to be taken worldwide. This study aims to determine the factors affecting the mathematics achievement of secondary school students and the variables related to these factors and to obtain the opinions of students, teachers and parents. In addition to identifying the factors affecting mathematics achievement, it is of great importance to focus on improving these factors. This study aims to create a comprehensive list by reviewing the national and international literature and to offer suggestions for improvement based on the emerging factors by taking the opinions of students, teachers and parents. In line with the first sub-objective of the study,“What are the factors affecting the mathematics achievement of secondary school students and the variables related to these factors?”, a study was conducted to reveal the factors affecting students' mathematics achievement through a systematic literature review. In line with the second sub-objective of the study,“What are the views of a) students, b) teachers and c) parents on improving the situations related to the variables affecting the mathematics achievement of secondary school students?”, the opinions of students, teachers and parents on improving the factors affecting mathematics achievement were consulted in the light of the phenomenological design. The study group consisted of a total of 34 students and their parents (N=34) from the 6th, 7th and 8th grade levels and 8 mathematics teachers from a secondary school in Çerkezköy district of Tekirdağ province in the 1st semester of the 2022-2023 academic year. Within the scope of the study, three separate semi-structured interview forms were prepared for students, teachers and parents. In the interview forms,“family interest”,“parental attitude”,“educational opportunities at home”,“additional support/lesson”,“school climate”,“opportunities offered by the school for mathematics activities”,“curriculum”,“physical characteristics of the classroom”,“disciplined study”,“interest in and enjoyment of mathematics”,“mathematical background”,“reading comprehension achievement”,“students' ability to use technology/internet”,“in-service teacher training”,“reading the MoNE textbook”and“working conditions of the teacher”. These forms were used to collect answers to the research problem with students, parents and mathematics teachers selected through purposive sampling method. The findings obtained from the research were organized and interpreted in the light of the answers to the questions and the opinions received. The data obtained were analyzed using descriptive content analysis. As a result of the research, it was seen that the opinions of students, teachers and parents were mostly supportive of each other. Some of these results can be listed as follows; most of the mathematics teachers did not find the additional support/courses offered to students (Education Informatics Network, Support and Training Course, printed and online resources) sufficient; likewise, the majority of students and parents found the mathematics courses insufficient and the class, duration and timing of the DYKs should be regulated; families are expected to have a supportive attitude towards increasing mathematics achievement. In general, it is recommended that teachers, students and parents should be in communication both within themselves and with other stakeholders in the education process, and that studies should be carried out to improve the materials and various opportunities offered to students and teachers by MoNE.