Okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcılık algıları ile mesleki yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool teachers' creativity perceptions and professional competencies
- Tez No: 858932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcılık algıları ve mesleki yeterliklerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Samsun ili Atakum, Canik, İlkadım, Tekkeköy merkez ilçelerinde 2021-2022 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel anaokulları ve anasınıflarında görev yapmakta olan 257 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma nicel araştırma deseni olan tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli türündedir. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, öğretmenlerin yaratıcılık algılarını belirlemek amacıyla“Öğretimde Yaratıcılık Ölçeği (ÖYÖ) (Teaching for Creativity Scale)”, öğretmenlerin mesleki yeterliklerini belirlemek amacıyla“Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri Ölçeği-Öğretmen Formu (ÖMGYÖ)”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde non-parametrik testlerden yararlanılmıştır. İki grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney Utesti kullanılırken, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H-testi kullanılmıştır. Kruskal Wallis H- testinin anlamlı olduğu durumlarda, hangi gruplar arasında anlamlı farklılığın olduğunu belirlemek için Mann Whitney U testinden yararlanılmıştır. ÖYÖ ve ÖMGYÖ puanları arasındaki ilişkiler Spearman Korelasyon Testi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcılık algılarının yüksek olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin yaratıcılık algıları öğrenim durumu, hizmet yılı, öğretmenlik mesleğini isteyerek seçme durumu değişkenlerine göre anlamlı fark göstermezken; cinsiyet değişkenine göre“Çocuk Potansiyeli”alt boyutu ve ÖYÖ toplam puanında, çocuk sahibi olma durumu değişkenine göre“Çevresel Teşvik”alt boyutunda, boş zamanlarında etkinlik yapma durumu değişkenine göre“Çevresel Teşvik”alt boyutu ve ÖYÖ toplam puanında ve alanında kendini geliştirmek için etkinlik yapma durumu değişkene göre anlamlı fark gösterdiği tespit edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin mesleki yeterliklerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Okul öncesi öğretmenlerinin mesleki yeterlikleri çocuk sahibi olma durumuna göre anlamlı fark göstermezken; cinsiyet değişkenine göre“Mevzuat Bilgisi”alt boyutunda, öğrenim durumu değişkenine göre“Alan Bilgisi”ve“Alan Eğitim Bilgisi”alt boyutlarında, hizmet yılı değişkenine göre“Mevzuat Bilgisi”ve ÖMGYÖ toplam puanında, boş zamanlarında etkinlik yapma durumu değişkenine göre“Alan Bilgisi”,“Alan Eğitim Bilgisi”,“Mevzuat Bilgisi”,“Öğrenme Ortamları Oluşturma”,“Öğretme ve Öğrenme Sürecini Yönetme”,“Ölçme ve Değerlendirme”,“Milli, Manevi ve Evrensel Değerler”,“Öğrenciye Yaklaşım”,“İletişim ve İş Birliği”,“Kişisel ve Mesleki Gelişim”alt boyutları ve ÖMGYÖ toplam puanında, öğretmenlik mesleğini isteyerek seçme durumuna göre“Öğretme ve Öğrenme Sürecini Yönetme”,“Ölçme ve Değerlendirme”,“Kişisel ve Mesleki Gelişim”alt boyutlarında ve alanında kendini geliştirmek için etkinlik yapma durumu değişkeninde anlamlı fark tespit edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcılık algıları ile mesleki yeterlikleri arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine preschool teachers' perceptions of creativity and their professional competence. The study group of the research consists of 257 preschool teachers working in public and private kindergartens and kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the 2021-2022 academic year in Atakum, Canik, İlkadım, Tekkeköy districts, which are the central districts of Samsun province. The research is in the type of correlational research from survey models, which is a quantitative research design. In the study,“Personal Information Form”was used to collect data,“Teaching for Creativity Scale(TCS)”was used to determine teachers' perceptions of creativity, and“Teaching Profession General Competencies Scale-Teacher Form (TPGCS)”was used to determine teachers' professional competencies. Non-parametric tests were used in the analysis of the data obtained from the research. While the Mann Whitney U-test was used to compare the two groups, the Kruskal Wallis H-test was used to compare more than two groups. In cases where the Kruskal Wallis H-test was significant, the Mann Whitney U test was used to determine which groups had a significant difference. The relationships between the scores of the TCS and the TPGCS scores were examined with the Spearman Correlation Test. As a result of the research, it was found that preschool teachers had a high perception of creativity. While teachers' perceptions of creativity did not show a significant difference according to the variables of education status, years of service, and willingly choosing the teaching profession; It was determined that there was a significant difference in the“Child Potential”sub-dimension and the total score of the TCS according to the gender variable, in the“Environmental Incentive”sub-dimension according to the variable of having a child, in the“Environmental Incentive”sub-dimension according to the variable of doing an activity in their leisure time, and in the total score of the TCS and the status of doing an activity to improve oneself in the field. It was found that the professional competencies of preschool teachers were high. While the professional competencies of preschool teachers do not show a significant difference according to the status of having children; In the sub-dimension of“Legislative Knowledge”according to the gender variable, in the sub-dimensions of“Field Knowledge”and“Field Education Knowledge”according to the variable of education status, in the“Legislative Knowledge”and TPGCS total score according to the variable of the year of service, in the variable of doing an activity in leisure time,“Field Knowledge”,“Field Education Knowledge”,“Legislation Knowledge”,“Creating Learning Environments”,“Managing the Teaching and Learning Process”,“Measurement and Evaluation”,“National, Spiritual and Universal Values”,“Approach to Students”,“Communication and Cooperation”,“Personal and Professional Development”sub-dimensions and TPGCS total score,“Managing the Teaching and Learning Process”,“Measurement and Evaluation”,“Personal and Professional Development”sub-dimensions according to the status of choosing the teaching profession willingly, and a significant difference was found in the variable of doing an activity to improve oneself in the field. A moderately significant relationship was found between preschool teachers' perceptions of creativity and their professional competencies.