Medya iletişim araçlarıyla desteklenen ters yüz öğrenme modelinin sanat eğitimine etkisi
The effect of the flipped learning model supported by media communication tools on art education
- Tez No: 858930
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇAYDERE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Son yirmi yıldır teknoloji, eğitimde her geçen gün daha da yaygınlaşarak kullanılmaktadır. 2020 yılı ilk çeyreğinde tüm Dünya'da yayılan Covid 19 salgın hastalık süreci eğitim alanını da önemli ölçüde etkilemiş, öğrenciler eğitimlerini teknoloji yoluyla evlerinde sürdürmek zorunda kalmışlardır. Böylece eğitim sürecindeki tüm paydaşlar teknolojinin bu alandaki olumlu ve olumsuz yönlerini yaşayarak görmüşlerdir. Salgın hastalık döneminde, dijital teknolojiler yardımıyla, uzaktan yapılan eğitim sunumları, eğitimcilerin kendilerini geliştirmeye çalışırken, teknolojik yeterliliklerini sorgulamalarını sağlamıştır. Hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim anlayışının tüm dünyada yaygınlaşması“Harmanlanmış Öğrenme”kavramını ortaya çıkarmıştır. Özellikle uygulama ağırlıklı ve eğitilenin eğitimci tarafından duyuşsal takibine ihtiyaç duyduğu Görsel Sanatlar dersi, Harmanlanmış Öğrenmeyi zorunlu kılan süreçten, teorik derslere göre, daha çok etkilenmiştir. Araştırma kapsamında Harmanlanmış Öğrenme modellerinden olan Ters Yüz Öğrenme (TYÖ) modeline yönelik dünyadaki ve ülkemizdeki çalışmalar ve bu modelin kavramsal gelişimi Görsel Sanatlar dersi özelinde incelenmiştir. Bu bağlamda medya-iletişim araçlarının, sadece hazır kaynakların öğrenciye sunulmasında değil, eğitimci tarafından içerik üretme noktasında da etkili olarak kullanılması gerekliliğinden yola çıkarak, uzman görüşleri ışığında, medya-iletişim ve e-öğrenme yöntemlerine uygun olarak“Afiş Sanatı”özelinde örnek bir ders videosu oluşturulmuştur. Kavramsal çerçevede bu içeriğin oluşturulma safhaları, kullanılan yardımcı medya-iletişim araçları anlatılmıştır. Bu çalışmanın amacı, medya iletişim araçlarıyla desteklenen TYÖ modelinin Görsel Sanatlar eğitimindeki etkililiğini araştırmaktır. Araştırmanın alt amaçları ise Afiş Sanatı ve Tasarımı özelinde hazırlanan ön-son başarı testleri ve ön-son tasarım çalışmalarına yönelik deney ve kontrol gruplarının arasındaki farklılıkları ortaya koymayı kapsamaktadır. Bunun için karma yöntem araştırma deseni uygulanmıştır. Araştırmada ön test- son test kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. TYÖ modelinin sanat eğitimindeki etkililiğine yönelik, Ankara ilinde bulunan bir ortaöğretim kurumundan 11. sınıf seviyesindeki 30'ar öğrenci deney ve kontrol gruplarına ayrılarak çalışmaları nitel ve nicel olarak incelenmiştir. Afiş Sanatı ve Tasarımı konusundaki kazanımlara paralel olarak, uzman görüşleri dikkate alınarak hazırlanan 10 soruluk başarı testi, ön ve son test olarak uygulanmıştır. Anlamlılık ve farklılık“t”testi ile ölçülmüştür. Ön başarı testinde her iki grubun arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Deney sürecinde,“Afiş Sanatı”videoları TYÖ modeliyle deney grubuna, geleneksel yöntemle de kontrol grubuna verilmiş ve süreç sonunda gruplara son test uygulanmıştır. Ön ve son test arasında her iki grubun sonuçları da son test lehine başarılı bulunmuştur. Grupların son testlerine göre ise sonuç deney grubu lehine anlamlı bulunmuştur. Bunun yanında deney ve kontrol gruplarına afiş sanatına yönelik ön ve son afiş tasarım çalışmaları uygulatılmış, çıktılar uzman görüşlerine dayanarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına ait nicel değerler“t”testi ile karşılaştırılmış, son çalışmalarda sonuç deney grubu lehine anlamlı bulunmuştur. Ayrıca nitel gözlemlere dayanarak TYÖ ile deney grubu öğrencilerinin süreci daha iyi kullandığı ve sınıf içi karşılıklı öğrenme ve grup etkinliklerinde daha verimli oldukları görülmüştür. Deney ve kontrol gruplarıyla paylaşılan içeriklerin uzaktan izlenme analizinden hareketle TYÖ modelinde eğitim gören öğrencilerin sorumluluk almaya yönelik tutumunun da daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın amaç ve alt amaçlarına bağlı olarak medya iletişim araçlarıyla desteklenen TYÖ modelinin sanat eğitiminde öğrenci başarısına ve tasarımsal kabiliyetlerine olumlu bir etkisi olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
For the last twenty years, technology has been used more and more widely in education. In the first quarter of 2020, the Covid-19 pandemic disesase process, which spread all over the world, significantly affected the field of education, and the students had to continue their education at home through technology. Thus, all stakeholders in education process have experienced the positive and negative aspects of technology in this field. students were forced to continue their education at home through technology. During the pandemic period, distance education presentations were made with the help of digital technologies enabled educators to question their technological competences while trying to improve themselves. The spread of both face-to-face and distance education understanding all over the world has revealed of the concept of“Blended Learning”. Especially the Visual Arts course, which is heavily application-oriented and requires follow-up by the educator, has been more affected by the challenges of distance education compared to theoretical courses, which is application-orientated and needs affective follow up by educators, has been more affected by the process that makes Blended Learning compulsory than theoretical courses. Within the scope of the research, studies in the world and in our country on the Flipped Learning (FL) model, which is one of the Blended Learning models, and conceptual development of this model were examined in the Visual Arts course. In this context, based on necessity of using media- communication tools effectively not only in presenting ready-made resources to students but also in producing content by educators, a sample course video was created in the light of expert opinions, in accordance with media-communication and e-learning methods, in the special case of“Poster Art”. In the conceptual framework, the stages of creating this content and the auxiliary media-communication tools used are explained. The aim of the research is to investigate the effectiveness of the Flipped Learning model supported by media-communication tools in Visual Arts education. The sub- objectives of the research include revealing the differences between experimental and control groups regarding pre-post achievement tests and pre-post design studies prepared specifically for Poster Art and Design. For this purpose, a mixed-method research design was applied. In the research, experimental model with pre-test-post-test control group was used. For the effectiveness of the FL model in art education, 30 11th grade students from a high school in Ankara province were diveded into experimental and control groups and their studies were analysed qualitatively and quantitatively. A 10-question achievement test prepared in parallel with the acquisition in the subject of Poster Art and Design, taking into account the expert opinion, was applied as pre and post test. The significance and differences of the results were measured with the“t”test. There was no significant difference between the two groups in the pre-achievement test. In the experimental process,“Poster Art”videos were given to the experimental group with the FL model and to the control group with the traditional method, and at the end of the process, a post-test was applied to the groups. Between the pre and post-tests, the results of the both groups were found to be successful in favor of the post-test. According to the post-tests of the groups, the result was found to be significant in favor of the experimental group. In addition, the experimental and control groups were applied pre and post poster design studies for Poster Art, and the outputs were evaluated based on expert opinions. The quantitative values of the evaluation results were compared with the“t”test, and the result was found significant in favor of the experimental group in final studies. Moreover, based on qualitative observations, it was observed that the experimental group students used the process better, and were more productive in mutual learning and group activities in the classroom. Based on remote viewing analysis of the content shared with the experimental and control groups, it was observed that that attitude of the students who were educated in the FL model towards taking responsibility was also higher. Depending on the aim and sub-objectives of the research, it has been revealed that the FL model supported by media-communication tools has a positive effect on student success and design abilities in art education.