Finansal içerme ve sürdürülebilir kalkınma üzerine makaleler
Essays on financial inclusion and sustainable development
  1. Tez No: 858969
  2. Yazar: SERCAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF DESTEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Finansal gelişim kavramının, toplumun özellikle finansal hizmetlere erişim noktasında sorun yaşayan kesimine yönelik bir çözüm oluşturamaması, farklı gelir gruplarının finansal enstrümanlara erişimini önceleyen finansal içerme kavramını son yıllarda ön plana çıkarmıştır. Finansal içermenin, ülkelerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmaları noktasında sunacağı avantaj ve dezavantajları da önemli bir tartışma konusu haline gelmiştir. Bu doğrultuda, bu çalışma EAGLE ülkeleri (Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Rusya, Meksika, Türkiye) için finansal içermenin farklı sürdürülebilir kalkınma türleri (ekonomik, sosyal ve çevresel) üzerindeki etkilerini Driscoll-Kraay tahmincisi ve moment-kantil regresyon tekniği aracılığıyla araştırmaktadır. Araştırma boyunca, ekonomik sürdürülebilirliği temsilen ekonomik büyüme, sosyal sürdürülebilirliği temsilen gelir dağılımı ve çevresel sürdürülebilirliği temsilen çevresel bozulma göstergelerinden faydalanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, finansal içermenin baz alınan sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin tamamına katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın, finansal içermenin ekonomik büyüme üzerindeki pozitif etkisinin, reel milli gelir düzeyi yüksek olan ülkeler için daha düşük olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, finansal içermenin gelir dağılımını düzenleyici etkisi de gelir eşitsizliği yükseldikçe zayıflamaktadır. Son olarak, finansal içermenin çevresel bozulmayı azaltıcı etkisinin de ekolojik ayak izi yüksek olan ülkelerde daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgulara dayalı olarak, üç farklı sürdürülebilirlik boyutu için de finansal içermenin azalan marjinal verimliliğe sahip olduğu çıkarımı yapılmıştır. Çalışmanın bulgularıyla uyumlu olarak, özellikle finansal içermenin marjinal verimliliğinin azaldığı ülkeler için çeşitli politika önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that the concept of financial development ignores the segment of the society that has problems especially in accessing financial services has brought the concept of financial inclusion, which prioritizes access to financial instruments for different income groups, to the fore in recent years. The advantages and disadvantages of financial inclusion for countries to achieve their sustainable development goals have also become an important issue of discussion. In this direction, this study explores the influences of financial inclusion on different types of sustainable development (economic, social and environmental) for EAGLE countries (Brazil, China, India, Indonesia, Russia, Mexico, Türkiye) through the Driscoll-Kraay estimator and method of moments-quantile regression technique. Throughout the research, economic growth is used to represent economic sustainability, income distribution is utilized as a proxy for social sustainability, and environmental degradation indicator to observe environmental sustainability. According to the findings of the study, it is concluded that financial inclusion contributes to all focused dimensions of sustainable development. On the other hand, the positive effect of financial inclusion on economic growth has been found to be lower for countries with high real national income levels. Similarly, the regulatory effect of financial inclusion on income distribution weakens as income inequality increases. Finally, it has been observed that the effect of financial inclusion on reducing environmental degradation is lower in countries with high ecological footprint. Based on these findings, it is inferred that financial inclusion has diminishing marginal efficiency for all three different sustainability dimensions. Consistent with the findings of the study, various policy recommendations have been made, especially for countries where the marginal efficiency of financial inclusion has decreased.